Zeman čeká od Bidena spolupráci ku prospěchu Evropy i Ameriky

Prezident Miloš Zeman poslal Joe Bidenovi jako vítězi amerických prezidentských voleb gratulaci. Američtí voliči podle Zemana vyjádřili vůli ke změně. Český prezident v dopise také uvedl, že věří ve spolupráci, nikoli ekonomické restrikce USA vůči Evropě, se kterými dlouhodobě a hluboce nesouhlasí.

„Domnívám se totiž, že stále platí, že Evropa Ameriku potřebuje stejně, jako Amerika potřebuje Evropu. Společně pak mohou přispět k tomu, aby byl spravedlivější i celosvětový volný obchod,“ uvedl Zeman. Doplnil, že přestože jsou česko-americké vztahy vynikající, i jim by prospěl svěží impuls, na který bude Česko připraveno a který může s novou administrativou přijít.

Hamáček: Biden s Harrisovou jsou příležitostí k utužení vztahů

Vítězství Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisové v amerických prezidentských volbách jsou podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) příležitostí k utužení transatlantické spolupráce včetně česko-amerických vztahů. S poukazem na své únorové unáhlení se, kdy na twitteru věštil demokratům výhru pouze s Mikem Bloombergem, Hamáček gratulaci Bidenovi zveřejnil na twitteru.

S komentáři ohledně zvláštností amerického volebního systému, kdy vítězství nemusí zaručit převaha hlasů, na sociálních sítích Bidenovi blahopřáli i další čeští politici. Vyhrála podle nich slušná kampaň.

„Americký volební systém je mírně řečeno zvláštní. Nicméně je třeba jej respektovat – do klání přece vstoupíte s respektem vůči pravidlům. Já mám radost, že letos vyhrál kandidát s největším počtem hlasů. Joe Biden, ať si o něm, jeho kampani či politice, myslíme cokoliv, bude prezidentem amerického lidu,“ uvedl na twitteru předseda hnutí STAN Vít Rakušan s přáním štěstí při výkonu mandátu.

Gratulaci připojila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Vyhrál ten, který vedl kampaň slušně, držel se zásad a myslel ve svých projevech i na ty, kteří mu nedali svůj hlas. To je naprosto zásadní, protože zakopání příkopů po Donaldu Trumpovi bude nejlepší zprávou pro USA i pro nás,“ uvedla.

  Kominíků v Česku přibývá, kvůli drahým energiím stoupá i počet zakázek

Bidenovo vítězství je pozitivní zprávou i pro Piráta Jana Lipavského. „Pro Česko a EU to bude znamenat čtyři roky spolupráce na celosvětových výzvách – změna klimatu, regulace technologických firem nebo rostoucí vliv totalitních států,“ napsal Lipavský ČTK. Stejně jako šéf české diplomacie Tomáš Petříček očekává, že v příštích týdnech se bude pravděpodobně odehrávat právní bitva. „Donald Trump zpochybňuje sčítání hlasů a mluví o podvodu, nic tomu ale nenasvědčuje. Korespondenční hlasy jsou platné a zcela legitimní, jen jejich sčítání trvá déle. Toto zpoždění vidíme především proto, že v některých státech Republikánská strana nastavila pravidla tak, aby distanční volbu znesnadnila,“ míní pirátský expert na zahraniční politiku.

Volby podle Lipavského znovu ukázaly, jak je americká společnost rozdělená. „Byť vítězstvím Joea Bidena z Bílého domu odejde polarizující rétorika, hluboké neshody přetrvají. Jedním z nejtěžších úkolů nového prezidenta tak bude zahojit rány, které tyto volby ještě prohloubily,“ uvedl.

Agentura AP i velké televizní stanice skoro čtyři dny po uzavření volebních místností vyhodnotily, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie, a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů. Trump na vývoj reagoval prohlášením, ve kterém neuznal volební porážku a výsledky znovu zpochybňoval. „Prostým faktem je to, že tyto volby zdaleka nejsou u konce,“ uvedl šéf Bílého domu.

Podle Petříčka je Biden praktických vítězem, čeká ale spory

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je Joe Biden praktickým vítězem amerických prezidentských voleb, čekají ho ale zřejmě spory a přepočítávání hlasů. Ministr Petříček to dnes uvedl ve vyjádření pro ČTK.

„Jsou to skutečně neobvyklé volby. Joe Biden je již prakticky jistým vítězem, ale netroufnu si odhadnout, co se ještě v USA může stát – některé státy už avizovaly, že hlasy budou přepočítávat,“ napsal Petříček ČTK. Doplnil, že každopádně chce poukázat na rozdíl více než čtyř milionů hlasů ve prospěch Bidena, i když pro americký systém to není rozhodující faktor.

  Ve středu přibylo 17.668 nakažených, nejvíc od začátku epidemie

Obhajující prezident Donald Trump na vývoj ve sčítání reagoval prohlášením, ve kterém neuznal volební porážku a výsledky znovu zpochybňoval. „Prostým faktem je, že tyto volby zdaleka nejsou u konce,“ uvedl Trump.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com