MF navrhuje nižší DPH na menstruační pomůcky

Česká televize

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. Vložky, tampony a další pomůcky by se měly podle návrhu posunout ze základní sazby DPH 21 procent do druhé snížené sazby deset procent. Tato sazba nyní platí třeba na léky či dětskou výživu. Ministerstvo odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě, první na změnu upozornil server Blesk.cz.

O zvýšení dostupnosti menstruačních pomůcek požádal Schillerovou premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na rozhodnutí Skotska, které poskytne všem menstruační pomůcky bezplatně. Minulý týden na twitteru Babiš uvedl, že u příjmově nejslabších by byl podobný krok možný i v Česku. Skotsko, které má zhruba o polovinu méně obyvatel než Česko, odhadlo náklady na bezplatné poskytnutí menstruačních pomůcek na 9,7 milionu liber ročně (asi 285 milionů korun).

Změnu DPH chce MF prosadit prostřednictvím pozměňovacího návrhu k novele zákona o DPH, která narovnává podmínky u dodání zboží ze zahraničí. Novelu právě projednává Sněmovna. Menstruační pomůcky by tak mohly být levnější asi od jara příštího roku. „Díky tomu, že na trhu s dámskými hygienickými potřebami panuje velká konkurence, očekávám, že snížení DPH zákaznice ve svých peněženkách skutečně pocítí,“ řekla serveru ministryně. „Zejména domácnostem s nižšími příjmy by toto snížení daní mohlo v současné ekonomické situaci citelně pomoci,“ dodala.

Ještě loni bylo ministerstvo financí podle Blesku proti změně DPH u menstruačních pomůcek. „Snahou je využívat výjimky ze základních pravidel systému DPH co nejméně a jen v odůvodněných případech tak, aby byl celý systém DPH co možná nejtransparentnější a co nejméně komplikovaný. Podobný návrh rovněž není součástí programového prohlášení vlády ČR,“ řekla Blesku loni Šárka Šmolíková z odboru komunikace ministerstva financí.

  Denní přírůstek případů koronaviru v ČR je osm dní pod stovkou

MF dnes upozornilo, že dosud se u sazby DPH řídilo stanoviskem Evropské komise k výši sazby u dětských plen. Do roku 2013 totiž v ČR dětské pleny spadaly do snížené sazby, poté byly kvůli hrozícímu porušení pravidel EU přesunuty do sazby základní. „Podle Evropské komise totiž pleny nejsou výrobkem sloužícím hygienické ochraně. Z hlediska právního výkladu české verze směrnice o DPH je přitom u dámských vložek situace obdobná,“ uvedlo MF.

Úřad dodal, že v uplynulých letech do nižší sazby DPH přesunulo dámské menstruační pomůcky přes deset členských států EU. Podle MF se pravděpodobně opíraly o jiné jazykové verze směrnice o DPH, které odkazují na výrobky sloužící k hygienické ochraně žen.

„I nadále však přetrvává určité riziko nekompatibility s právem EU, nicméně s ohledem na množství států je pravděpodobné, že v případě sporu s Evropskou komisí bude před formálním spuštěním řízení možné legislativu případně upravit vhodným způsobem (obdobně jako u plen),“ dodalo MF.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com