Finanční tíseň kvůli koronaviru tíží francouzské katedrály

novinky.cz

Finanční tíseň způsobená koronavirem tíží i slavné francouzské katedrály, jejichž provoz je náročný, ale letos téměř zejí prázdnotou. Katolické církvi ve Francii tento rok vypadly příjmy v odhadovaném objemu 90 milionů eur (2,37 miliardy korun), odhaduje podle agentury Reuters francouzská biskupská konference (CEF).

Světoznámá katedrála v Chartres ze 13. století dosud měla na výplatní pásce 18 pracovníků a její provoz je nákladný. Milion eur, který za běžných podmínek utrží od návštěvníků, je zásadní položkou pro udržení účtů v rovnováze.

Letos ale pandemie proud návštěvníků zredukovala na pouhý pramínek a památka ze seznamu UNESCO se ocitla ve finanční krizi, píše Reuters. „Je velmi obtížné přežít,“ řekl agentuře místní farář Emmanuel Blondeau.

Stovky zaměstnanců katolické církve ve Francii jsou na nucené dovolené a je možné, že příští rok bude církev některé své svatyně muset zavřít nebo prodat, řekl Reuters pokladník CEF Ambroise Laurent.

Zatímco stát se zaopatří, církve si ve Francii musí samy platit personál, topení či osvětlení. Zvláště silně pak krize doléhá na katedrály, které cítí povinnost nechat svá vrata otevřená pro malý počet věřících, kteří se přicházejí pomodlit. Vysoké fixní náklady však už nelze pokrýt z obvyklých příjmů ze sbírek, obřadů či prodeje svíček.

Jenom v katedrále Notre-Dame v Chartres by v normálních časech prodej svíček vynášel kolem 5000 eur (téměř 132.000 Kč) každý týden, ale tento příjem se nyní snížil na zhruba 500 eur (13.000 Kč) týdně.

Před epidemií katedrála zaměstnávala 18 lidí. Nyní počet zaměstnanců snížila na 14. Střídají se v práci na částečný úvazek a nucené dovolené.

Po katastrofálním jaru se v létě vrátily skupinky návštěvníků, například z Německa a Rakouska. Ale od 21. září, kdy se Chartres a okolní region ocitl v covidové karanténě, chodit přestali.

  „Energošmejdi“ okrádají dál. Pozor na trik s plnou mocí

O návštěvníky a příjmy přišly také další francouzské sakrální památky. Například v centrální Francii katedrála Notre-Dame-du-Puy v Le Puy-en-Velay, která je také na seznamu UNESCO a je důležitou zastávkou na poutní cestě do španělského Santiaga de Compostela. Přesto ani tady není řešením zabouchnutí těžkých dřevěných vrat. „Toto je poutní místo, musíme zůstat otevřeni, každému by mělo být umožněno přijít,“ je přesvědčen místní farář Jean-Loic Ollu.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com