Žen ve věznicích po celém světě přibývá, přes snahu o opak

pixabay.com

Počet žen ve věznicích na celém světě za posledních deset let stoupl o 17 procent, ve výkonu trestu je podle odhadů 741.000 žen. Stalo se tak navzdory závazkům hlav států k mírnějším trestům za drobné trestné činy i přes znalost negativních dopadů na duševní zdraví žen i jejich dětí. Na 80 procent vězněných žen trpí psychickými obtížemi. Vyplývá to ze zprávy britské nevládní organizace Penal Reform International (PRI), kterou zveřejnila nadace Thomson Reuters.

„Počet žen ve vězení stoupá alarmujícím tempem. (…) Je šokující, že životy stále více žen jsou ničeny vězením, často za velmi triviální prohřešky,“ uvedla výkonná ředitelka PRI Olivia Ropeová.

Evropa je jediný kontinent, na kterém počet žen ve vězení klesl, je jich 85.000, téměř o třetinu méně než před deseti lety. V Asii stoupl počet vězněných žen o 50 procent na 310.000, rostl i v Africe a ve střední a jižní Americe.

Více než třetina žen si odpykává trest za prohřešky spojené s drogami. Tento zločin je u žen dvakrát častější než u mužů. Ženy obvykle tvoří dvě až devět procent obyvatel věznic a ty pro ně mnohdy nemají speciální programy, uvádí zpráva. S epidemií covidu-19 a zákazem návštěv se navíc zhoršily podmínky pro ženy, které kvůli tomu nemohou vídat své nezletilé děti nebo jim návštěvy nemohou donést hygienické potřeby.

V českých věznicích bylo na začátku prosince necelých 20.000 lidí, ženy tvořily 8,3 procenta vězněných, uvádí statistiky generálního ředitelství Vězeňské služby ČR. Za posledních 20 let má počet žen v českých věznicích stoupající tendenci, vyplývá z čísel neziskové organizace World Prison Brief.

Autor: ČTK

  Nejméně 11 mrtvých po střelbě ve škole v Kazani

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *