Praha omezí používání pyrotechniky, zákaz bude kolem řeky nebo ZOO

Reuters

Oslavy Nového roku v Praze budou letos jiné. Nejen kvůli covidovým opatření, ale také kvůli nové vyhlášce o omezení odpalování volně prodejné pyrotechniky. Zastupitelé vytvořili mapu s vyznačenými místy, kde bude zakázáno pyrotechniku odpalovat.

„Centrum Prahy se proměňovalo v bojiště, docházelo ke zranění lidí a k poškozování majetku,“ popsala situaci z minulých let radní Hana Kordová Marvanová. Právě zkušenosti z minulých let přivedly pražské zastupitele k výraznému omezení zábavní pyrotechniky. 

Ta bude omezena hlavně na vodních tocích, na ostrovech, na plochách do 50 metrů od vodní plochy, tedy i na náplavce, v prostoru 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní péči, sociálních služeb a domovů důchodců. 

Marvanová také zdůraznila dopad pyrotechniky na zvířata a jejich utrpení. Proto je dále zákaz pyrotechniky v přírodních parcích, 250 metrů od areálu ZOO, útulků a veterinárních ordinací a klinik. Vše má být přehledně označeno v interaktivní mapě.

Radní také přihlédli k dopadu pyrotechniky na ovzduší. „Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu je situace na přelomu roku neúnosná. Koncentrace prachových částic v ovzduší je na Nový rok 12krát vyšší než dovoluje Světová zdravotnická organizace,“ dodala Kordová Marvanová. 

Městská policie vyhradí pro oslavy Nového roku 300 strážníků, kteří budou dohlížet na dodržování nové vyhlášky. Za porušení vyhlášky hrozí občanům pokuta 10 000 korun.

Policie ČR je připravená vyhradit 200 policistů. Koncentrovat je bude do rizikových míst jako je okolí náplavky nebo prostor kolem ZOO. 

Ředitel pražských hasičů Luděk Prudil vyzval občany, aby se zdrželi nebezpečných aktivit při slavení Vánoc a Nového roku. „Na Silvestra bych chtěl vyzvat občany k tomu, aby se vyvarovali pouštění pyrotechniky například z okna, kvůli zákazu vycházení,“ doplnil Prudil. 

Novinkou tohoto roku je i zákaz vypouštění lampionů štěstí. Podle radní Hany Kordové Marvanové jde o vypouštění otevřeného nekontrolovaného ohně. Šéf hasičů Prudil vyhlášku kvitoval.

  Archeologové zřejmě našli v Milevsku část hřebu z Kristova kříže

Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/silvestr-zakaz-vychazeni-pyrotechnika.A201218_115752_praha-zpravy_indr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *