Prezident chce najít prostor pro jednání vlády a opozice o reformě penzí

Prezident Petr Pavel chce najít prostor pro společné jednání vlády a opozice o reformě penzí. Považuje ji za zásadní. O podobě schůzky se jedná, termín zatím není stanoven. Novinářům to dnes po jednání hlavy státu s politiky opozičního hnutí ANO řekla prezidentova mluvčí Eva Hromádková. Podle šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové prezident přislíbil, že se pokusí požádat premiéra Petra Fialu (ODS), aby vláda zatím o návrhu důchodové novely s reformními úpravami nejednala a nejdřív se ještě hledala shoda s opozicí.

Zástupci opozičního hnutí prezidentovi představili dnes své výhrady k penzijní reformě. Stěžovali si na to, že k ní nedostali potřebné podklady a že s nimi ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) o plánovaných úpravách nejednal. Jurečka minulý pátek oznámil, že jeho ministerstvo dokončilo návrh zákona s úpravou penzijního systému. Důchodová novela upravuje růst důchodového věku podle doby dožití, minimální důchod ve výši 20 procent průměrné mzdy, snížení výpočtu nových důchodů či dřívější penzi pro náročné profese. Hnutí ANO má výhrady hlavně k navyšování věku pro nástup do penze, snížení výpočtu penzí i k nastavení pravidel dřívějšího důchodu za práci v rizikovém prostředí.

„Pan prezident Pavel považuje důchodovou reformu za zásadní, a proto o její konkrétní podobě jednal se zástupci vlády i opozice. Prezident chce také najít prostor pro společné jednání vlády a opozice, O konkrétní podobě této schůzky se zatím jedná,“ uvedla Hromádková. Podle ní hlava státu pravděpodobně osloví premiéra a ministra práce, aby se s nimi na podobě jednání dohodl. „Časový horizont není pevně daný, ale určitě to bude, abychom nezdržovali celý legislativní proces,“ řekla Hromádková.

Jurečka původně mluvil o tom, že vláda by mohla návrh důchodové novely projednávat koncem března. Do konce července by pak normu měla schválit Sněmovna. Po ní by předlohu dostal k přijetí Senát a k podpisu prezident. Změny by měly začít postupně platit od ledna příštího roku.

  ČR a Polsko mají shodu o nelegální migraci navzdory jiným strategiím

Schillerová míní, že by se o zásadních věcech mělo jednat a měla by se najít shoda, aby se po případné změně vlády po volbách neměnily. V minulých dnech uvedla, že pokud bude ANO znovu vládnout, bude zákony Fialovy vlády revidovat.

„Pan prezident přislíbil – a máme od něho svolení to tady říct, že se pokusí zprostředkovat komunikaci, že se sejde s premiérem, že se pokusí zprostředkovat to, že by se sešli naši experti vzájemně nad daty, že se pokusí požádat, aby vláda zatím o této novele nejednala, protože v tuto chvíli není absolutně žádná shoda s opozicí, žádná veřejná diskuse, žádná komunikace vůči občanům, žádná komunikace v tripartitě. Budeme očekávat, zda se takové setkání uskuteční a zda povede k cíli,“ řekla Schillerová.

Jurečka několikrát zopakoval, že se s opozicí sešel. Podle ministra politici ANO poslední schůzky odmítli a dosud kromě kritiky nepřišli s jinými návrhy k zajištění udržitelnosti systému penzí.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com