Antigenních testů bylo provedeno od listopadu téměř 830.000

cnn.iprima.cz

Antigenních testů na covid-19 bylo od listopadu provedeno téměř 830.000. Nejvíc jich podle zveřejněných dat bylo 21. prosince, kdy se takto nechalo vyšetřit více než 46.000 lidí. Za stejnou dobu od začátku listopadu bylo PCR testů vyhodnocovaných v laboratoři přes 1,5 milionu. Od začátku epidemie loni v březnu to bylo více než 3,8 milionu.

Lidé s podezřením na nákazu novým typem koronaviru se od začátku epidemie vyšetřovali většinou metodou PCR, která počítá se zpracováním vzorku z nosohltanu v laboratoři. Metoda je podle odborníků velice přesná a citlivá, může ale odhalit virus i ve chvíli, kdy už nakažený není infekční. Postupně se tak upustilo od ukončování izolace nakaženého testem, povinnost skončila od září. Izolace nakažených se také zkrátila ze 14 na deset dní u lidí, kteří neměli poslední tři dny příznaky.

Na PCR test posílá nakažené z příznaky většinou praktický lékař, krajská hygiena ho může nařídit lidem, kteří byli s někým nakaženým v kontaktu. Je možné si také test zaplatit bez žádanky od lékaře či z hygieny, potřebný je například pro cestování.

Od listopadu se začalo testovat také antigenními testy, které jsou sice méně přesné, ale levnější. PCR test pro samoplátce stál ještě na jaře i několik tisíc korun, v květnu pak tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) stanovil maximální cenu na 1756 korun včetně úhrady odběru. Stejnou částku pak hradily i zdravotní pojišťovny za test, který nařídil lékař nebo krajská hygiena. Už tehdy některé laboratoře argumentovaly tím, že se jim pak testovat nevyplatí. Od letošního roku stanovily pojišťovny cenu na 1109 korun pro laboratoř a 167 korun za odběr z nosohltanu.

Se vzorkem z nosohltanu pracuje i antigenní testování. Metoda ale nevyžaduje zpracování v laboratoři, je tedy levnější a rychlejší. Výsledky ale nemusí být podle odborníků vždy tak přesné jako PCR testu, pozitivní výsledky u lidí bez příznaků se tak ještě laboratorně potvrzují. Za antigenní test pojišťovny platí zhruba 350 korun.

  Je Velký pátek, křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista

Od začátku prosince se mohli nechat antigenním testem dobrovolně otestovat pedagogičtí pracovníci, od 16. prosince pak i další veřejnost. Opakovat test je možné jednou za pět dní. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) test doporučoval zejména před návštěvou starších příbuzných během vánočních svátků. Původně mělo plošné antigenní testování skončit 15. ledna, bude ale pokračovat. Podle ministerstva se osvědčilo zejména pro odhalování nakažených bez příznaků.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..