Nový parametr PES budou hospitalizace, kde se o covidu nevědělo

novinky.cz

Novým parametrem systému PES bude podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška podíl hospitalizovaných z důvodu covidu-19, kteří nebyli předtím zachyceni testem či trasováním. Všechny další parametry kromě podílu pozitivních testů zůstávají beze změny. Řekl to na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Nový výpočet se bude zveřejňovat od středy. Vypočítané skóre z pondělních dat by bylo 89 bodů ze 100 stejně jako při dosavadní metodice. Tabulky opatření podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ministerstvo ještě upravuje, zveřejní je příští týden.

„Nový parametr velmi dobře odráží nálož viru v populaci, ale především to, jakým způsobem je zatížený náš zdravotní systém a můžeme-li očekávat spíš zlepšení nebo zhoršení,“ uvedl Blatný. Podle něj všechna opatření směřují právě k tomu, aby nebyl zahlcen zdravotní systém.

„Pokud začne v populaci narůstat, je to signál, že nám v následujících dvou, třech, čtyřech týdnech hrozí vyšší počet pacientů na JIP,“ doplnil Dušek. Změnu výpočtu protiepidemického systému PES avizoval ministr už v polovině prosince po zahájení masového antigenního testování.

Podle Jana Kulveita z Oxfordské univerzity, který je jedním ze spoluautorů výpočtu rizikového skóre, je změna korektní. Na facebooku napsal, že dosud se odhadovalo, jak velká část epidemie není vidět, podle pozitivity testů. „Netestovaní hospitalizovaní je jiná proxy, ale odhaduje se z ní totéž. Odhady se dají nakalibrovat tak, že stará a nová verze indexu vyjdou víceméně stejně,“ napsal.

Dosavadní pozitivita testů je podle něj lepší, pokud se testuje hodně a včas a epidemie je relativně malá. V ČR se podle něj testuje málo a pozdě, navíc dotrasované kontakty nejsou zachycené na začátku nemoci, ale spíš se už potvrzují případy u lidí, kteří už stejně mají příznaky.

  Tři pobodaní po noční rvačce v Praze, muž s nožem ujížděl tramvají

Nová metoda antigenního testování podle Duška zásadně změnila strategii. V polovině listopadu se začalo testovat v domovech pro seniory, poté dobrovolně učitele i celou populaci. Nyní se podle něj testuje asi 30.000 lidí metodou PCR a stejný počet antigenními testy. Pozitivních případů zachycují zhruba čtvrtinu. Obě metody ale mají výrazně jiný podíl pozitivních. U PCR je to i více než 40 procent, protože na ně chodí lidé s příznaky poslaní lékařem nebo ti, kteří byli v kontaktu s nakaženým. Antigenní testy jsou pozitivní asi v pěti až sedmi procentech, protože je většinou absolvují lidé bez příznaků, kteří se často chtějí jenom ujistit o svém zdravotním stavu, například před návštěvou rodiny.

Právě tím byl započítávaný parametr výrazně ovlivněn, protože se započítávaly pozitivní případy z antigenních testů, ale v celkovém počtu testů se neprojevily. „Zásadní a správné je začít rozlišovat testy podle důvodu, proč jsou dělány, na jakou cílovou skupinu cílí a kým jsou indikovány,“ dodal Dušek.

Rizikové skóre PES nebude podle Duška ve dvou nejvyšších stupních dál počítané pro jednotlivé kraje, vstupní data ale zveřejňovaná budou. Za okresy se zveřejňovat nebudou, protože parametr hospitalizací se nedá na úroveň okresů dopočítat.

Od spuštění systému PES se rizikové skóre kromě pozitivity testů za posledních sedm dní vypočítávalo z dalších třech parametrů. Započítává se počet pozitivně testovaných na 100.000 seniorů a 100.000 obyvatel bez rozdílu věku za posledních 14 dní. Roli hraje také reprodukční číslo. Pokud se parametry týkající se seniorů a pozitivita testů zhoršují, za každý se připočítávají ještě další dva body. To podle Duška zůstane téměř beze změny, jen se více rozdělí škála pro přidělování bodů za reprodukční číslo.

Rizikové skóre je rozděleno do pěti pásem, na která jsou navázána různě přísná protiepidemická opatření týkající se například shromažďování, provozu škol, obchodů, restaurací, kultury, sportu a dalších oblastí lidského života. Při představení systému PES v polovině listopadu Blatný uvedl, že pro přechod do vyššího stupně opatření bude třeba, aby zhoršení trvalo tři dny, pro zlepšení sedm dní. Úprava podle Blatného čeká i tyto tabulky, zveřejnit je chce příští týden. 

  Šťastný nový rok

Dosavadní výpočet rizikového skóre PES:

  • 14denní průměr nakažených na 100.000 obyvatel
  • 14 denní průměr nakažených na 100.000 seniorů starších 65 let
  • reprodukční číslo (zjednodušený výpočet)
  • průměrná sedmidenní pozitivita testů z celkového počtu PCR testů (procento) 

Nový výpočet rizikového skóre PES:

  • 14denní průměr nakažených na 100.000 obyvatel
  • 14 denní průměr nakažených na 100.000 seniorů (+ 2 body za stoupající trend)
  • reprodukční číslo (zjednodušený výpočet)
  • průměrná sedmidenní pozitivita testů z celkového počtu PCR testů (procento).

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *