Počet nových případů covidu dál klesá, skóre PES kleslo o bod na 68

archiv.ihned.cz

Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich laboratoře odhalily 6910, což je zhruba o 750 méně než před týdnem. S koronavirovou nákazou se nyní potýká necelých 100.000 lidí, většina má mírný průběh onemocnění. V nemocnicích bylo v pondělí s covidem-19 hospitalizováno 5852 lidí, o 175 více než v neděli. Počet pacientů v těžkém stavu ale klesl o 40 na 992. Do statistik od neděle přibylo dalších 165 úmrtí, celkem v Česku zemřelo s covidem 15.618 lidí. Index protiepidemického rizika PES klesl k dnešku o jeden bod na 68 bodů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Epidemie v Česku podle denního nárůstu nově zachycených případů zpomaluje, nemocnice jsou ale stále velmi zatížené péčí o hospitalizované s covidem-19. Pacientů s nákazou je nyní v nemocnicích zhruba stejně jako na začátku roku. V letošním roce bylo nejvíce hospitalizovaných 7. ledna, a to téměř 7500. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už dříve uvedl, že pro rozvolnění protiepidemických opatření musí být v nemocnicích maximálně 3000 lidí s covidem, což podle něj nebude dříve než v půlce února.

V minulém týdnu se začal mírně snižovat denní počet zemřelých s onemocněním covid-19, od úterý se drží pod 150. Na letošek připadá zatím nejvíce úmrtí na 8. ledna, kdy s nákazou zemřelo 188 lidí.

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku téměř 947.000 nakažených. Přes 831.000 z nich se už z nemoci vyléčilo. Aktuálně je nejvíce zasaženým okresem stále Trutnovsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 992 nakažených na 100.000 obyvatel. Následuje Chebsko s 842 případy.

V boji s koronavirovou nákazou má pomoci očkování, v Česku se proti onemocnění covid-19 očkuje od loňského 27. prosince. Zdravotníci od začátku vakcinace vykázali 207.043 očkování, v pondělí to bylo zhruba 9800. Druhou dávku dostalo podle dat na webu ministerstva zdravotnictví 13.802 lidí.

  Sněmovna požádala vládu, aby postupovala podle doporučení komise k Bečvě

Skóre PES kleslo o bod na 68, ve čtvrtém stupni je 13 dní

Index protiepidemického rizika PES klesl k dnešku o jeden bod na 68 bodů. Ve čtvrtém z pěti stupňů rizika je 13 dní, v zemi ale stále platí pátý stupeň. Z kritérií, z kterých se index vypočítává, mělo vliv na bodové ohodnocení zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených na 100.000 obyvatel. Většímu bodovému poklesu ale zabránil růst reprodukčního čísla na 0,93, za což naopak body přibyly. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Další dvě kritéria, čtrnáctidenní průměr nakažených koronavirem mezi seniory a podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici, trvale klesají. Na bodové ohodnocení to ale vliv nemělo.

Na 100.000 obyvatel připadá v posledních dvou týdnech průměrně 953 nakažených. Tento údaj o víkendu poprvé od prosince klesl pod tisícovou hranici, na bodové hodnotě indexu PES se projevilo ale až další snížení. Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovaný, mírně roste už devátý den v řadě. Stále se ale drží pod hodnotou jedna, což znamená, že epidemie zpomaluje.

Systém PES je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Řídí se podle něj fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit, stanoví například počet lidí, kteří se mohou potkávat. Ve dvou nejpřísnějších je také zaveden noční zákaz vycházení.

Ministerstvo nyní tabulku opatření upravuje, dnes její aktualizaci projedná rada vlády a ve středu odborné skupiny ministerstva zdravotnictví. Pracovní návrhy se objevily minulý týden v médiích. Už dříve ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) avizoval, že ve stupních, kdy už bude povoleno shromažďování nebo pořádání akcí, by mohlo být možné navýšit kapacity, pokud budou mít účastníci negativní test na koronavirus. V pátém stupni opatření by mohla být například povolena výuka pro malotřídky, žáky 9. tříd a studenty maturitních ročníků nebo sportování ve dvou i ve vnitřních prostorách.

  Le Monde: Soud ve Francii vyšetřuje daňové uniky pří nákupu vil Babišem

Do mírnějšího čtvrtého stupně rizika by se země podle návrhu měla přesunout až v době, kdy počet pacientů s covidem v nemocnicích klesne pod 3000 a na jednotkách intenzivní péče pod 450. Podle Blatného to nebude dříve než v polovině února.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com