Slovensko od příštího týdne otevře část škol, rozhodla vláda

zapojmevsechny.cz

Slovensko od příštího týdne znovu otevře mateřské školy, základní školy pro žáky prvního stupně a střední školy pro studenty posledních ročníků. Zároveň bude až na výjimky povinná práce zaměstnanců z domova. Rozhodla o tom vláda, řekli novinářům ministři školství, zdravotnictví a sociálních věcí. Přerušení prezenční výuky na školách naposledy nařídily úřady loni v souvislosti s druhou vlnou epidemie covidu-19. Kabinet premiéra Igora Matoviče také zpřísnil pravidla ohledně uvolňování jiných karanténních omezení, vláda zřejmě prodlouží nouzový stav a zákaz vycházení s výjimkami.

“Vzdělávání mladých lidí je velmi důležité a nemůže být dlouhodobě přerušeno,” řekl ministr školství Branislav Gröhling.

Otevření části škol na Slovensku nastane navzdory tomu, že počet hospitalizovaných s covidem-19 zůstává vysoký.

Slovensko zavřelo školy již v první vlně pandemie nemoci covid-19 loni v březnu. V září pak nový školní rok začal podle plánu, už v říjnu ale část škol znovu postupně přecházela na distanční formu výuky. Do vánočních školních prázdnin pak zůstaly v provozu jen mateřské školy a školy pro žáky prvního stupně.

V Česku jsou otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních.

Současně s návratem části žáků do škol na Slovensku vláda podle ministra zdravotnictví Marka Krajčího zpřísnila pravidla pro uvolňování karanténních omezení, která předpokládá takzvaný covid automat, což je obdoba českého protiepidemického systému PES. Nyní se Slovensko podle zmíněného automatu nachází v nejhorším stupni.

Ministryně spravedlnosti Mária Kolíková řekla, že vláda počítá s prodloužením stávajícího nouzového stavu i zákazu vycházení, který nyní obsahuje vícero výjimek. Právě nouzový stav, s jehož prodloužením bude muset znovu souhlasit parlament, umožňuje kabinetu přijímat některá opatření včetně výrazného omezení volného pohybu osob.

Autor: ČTK

  Do Německa od čtvrtka jen s testem. Rakousko uzavře 45 hraničních přechodů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *