Ukrajinská tajná služba informovala o dalších prohlídkách klášterů

Ukrajinská tajná služba SBU dnes informovala o dalších prohlídkách klášterů a chrámů ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu ve třech oblastech země – Žytomyrské, Rivnenské a Zakarpatské. Ukrajinská bezpečnostní rada mezitím pověřila vládu, aby vypracovala návrhy zákonů, které zakážou církvím napojeným na Rusko působení na území Ukrajiny. Učinila tak po sérii policejních razií v náboženských objektech, které by podle Kyjeva mohly přijímat instrukce z Moskvy, napsala dnes agentura Reuters.

Bezpečnostní rada rovněž nařídila vyšetřování kvůli podezření z „podvratné činnosti ruských zvláštních služeb v náboženském prostředí Ukrajiny“ a vyzvala k uvalení sankcí na blíže neupřesněné osoby. SBU nyní také informovala, že jednoho z bývalých představených církve podezírá ze spolupráce s hlavou ruské pravoslavné církve na „promoskevské informační kampani“.

Po ruské invazi na Ukrajinu ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu vyhlásila na ruské pravoslavné církvi nezávislost. Nesouhlasila s počínáním moskevského patriarchy Kirilla, který aktivně podporuje prezidenta Vladimira Putina a jeho válku proti Ukrajině. Mnoho Ukrajinců se však obává, že by církev mohla být zdrojem ruského vlivu v zemi, píše Reuters.

„Musíme vytvořit takové podmínky, aby žádní aktéři závislí na agresorském státu neměli možnost manipulovat s Ukrajinci a oslabovat Ukrajinu zevnitř,“ řekl k situaci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtečním nočním videoposelství. Předložení návrhu zákona zakazujícího činnost náboženských organizací napojených na Moskvu podle ruské redakce BBC následovalo dnes ráno. Zelenského strana má v parlamentu spolehlivou většinu.

Zelenskyj zároveň podle Reuters sdělil, že úřady prověří, zda tato církev měla právo působit v jednom z nejposvátnějších míst Ukrajiny – v klášterním komplexu Kyjevskopečerská lávra, který SBU prohledala už 22. listopadu. Tajná služba poté sdělila, že při prohlídce slavného kláštera narazila na podezřelé občany Ruska, ruskou propagandistickou literaturu a obnosy peněz v různých měnách.

  Armáda USA létá nad Gazou s drony ve snaze najít rukojmí

Úřady chtějí zakázat pravoslavnou církev moskevského patriarchátu,. protože spoluprací s agresorem ohrožuje práva a svobody občanů, jejich životy, zdraví a bezpečí. Také šíří ruskou propagandu, pod pláštíkem církve se skrývá činnost tajných služeb nepřítele a v církvi rekrutují ruské špiony, napsal deník Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření vládního informačního střediska. Dodal, že Zelenskyj uvalil sankce na Pavla Lebidě, který stojí v čele Kyjevskopečerské lávry.

Mluvčí církve metropolita Kliment dnes Reuters řekl, že činnost náboženského uskupení byla vždy v souladu s ukrajinskými zákony. „Ukrajinský stát proto nemá žádný právní důvod, aby vyvíjel nátlak na naše věřící nebo je potlačoval,“ dodal.

Pravoslavní křesťané tvoří většinu ze 43 milionů obyvatel Ukrajiny. Mezi ukrajinskou pravoslavnou církví moskevského patriarchátu a nezávislou ukrajinskou pravoslavnou církví panuje tvrdá konkurence, upozornil Reuters. Podle červencového průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu se k církvi dříve napojené na Moskvu nyní hlásí pouze čtyři procenta Ukrajinců.

Ruská pravoslavná církev protestuje proti „pronásledování věřících a duchovenstva“ na Ukrajině. Kyjev tyto protesty odmítá jako „cynické a pokrytecké“ vzhledem k tomu, že Moskva podle něj roky ničila na územích ovládaných Ruskem ukrajinskou církev.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com