Nemocnice jsou kvůli covidu na hraně svých kapacit, varuje MZd

irozhlas.cz

Nemocnice jsou podle ministerstva zdravotnictví kvůli covidu-19 na hraně svých kapacit. Rozdíly mezi kraji existují, ale většina nemocnic je obsazena na maximum. V tiskové zprávě to uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Německo, jehož pomoc po vládě žádá Karlovarský kraj, podle něj může přijmout jen jednotky pacientů, navíc chce ty, kteří nemají britskou mutaci koronaviru. Ve čtvrtek bylo v českých nemocnicích 5753 pacientů s covidem, z nich 995 na jednotkách intenzivní péče. Podle informací o volných kapacitách je volných asi 220 lůžek pro pacienty s covidem, což je zhruba 18 procent. V Praze, Karlovarském a Královéhradeckém kraji je kapacita nižší.

“Schopnost přijímat pacienty v ČR je nadále udržována za cenu zásadního omezení elektivní péče,” uvedl Černý. Některé nemocnice už žádaly, aby elektivní, tedy odložitelnou péči mohly obnovit. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) k tomu ve středu na jednání sněmovního zdravotnického výboru řekl, že národní dispečink intenzivní péče počítá s celkovými kapacitami, aby bylo možné organizovat převozy pacientů.

V současné době pacienty převážejí sanitky, na delší vzdálenost vypomáhá letecká záchranná služba. Ministerstvo čelí kritice Karlovarského kraje kvůli tomu, že neumožnilo převoz tamních pacientů do blízkých nemocnic v Německu. Dnes organizovalo převoz 25 lidí z Chebu a Sokolova sanitkami do nemocnic v Praze, Středočeském a Plzeňském kraji.

Podle Černého jsou kapacity nabízené v Německu pro jednotky pacientů. “Pro zásadní zvýšení kapacity lůžek v ČR by bylo potřeba umístit do Německa řádově stovky pacientů. Německá strana rovněž nechce přijímat žádné pacienty s rizikem mutované varianty viru, což nelze nikdy vyloučit,” dodal.

Autor: ČTK

  Orbán přijel do Česka, navštívil s Babišem jeho volební kraj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *