V Česku přibylo ve čtvrtek 8900 nákaz, v nemocnicích je 5800 lidí

Ve čtvrtek přibylo v Česku 8916 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 600 méně než ve středu, ale o 800 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 proti středě mírně klesl na 5771 pacientů, ve vážném stavu je 1075 z nich. Zdravotníci lidem dosud aplikovali přes 421.000 dávek očkování, ve čtvrtek poprvé podali vakcínu AstraZeneca 175 lidem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

 

Od loňského března, kdy epidemie koronaviru v Česku propukla, se prokazatelně nakazilo 1,073.966 lidí. Téměř 956.000 se vyléčilo, v souvislosti s nákazou zemřelo 17.902 lidí. Aktuálně je v zemi přes 100.000 nakažených, většina má mírný průběh.

Index PES dál na 71 bodech, reprodukční číslo zůstává na 1,04

Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, zůstává šestý den na 71 bodech. Průměrný počet nakažených za dva týdny dál roste, k růstu se vrátil i počet nákaz mezi seniory. Reprodukční číslo ale zůstává na 1,04. Nad hodnotou jedna, která poukazuje na zrychlování epidemie, se číslo pohybuje až na jednu výjimku od začátku února. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Za uplynulých 14 dnů připadá v Česku na 100.000 obyvatel v průměru 946 případů nákazy. Na nárůst počtu bodů v celkovém hodnocení bude mít vliv až překonání 960 případů. Průměr roste od 3. února, ve čtvrtek ministerstvo data revidovalo.

Na hodnotu indexu má vliv také čtrnáctidenní průměr pozitivně testovaných mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u nichž byla nákaza zjištěna až v nemocnici. Počet nákaz mezi seniory stoupl na 743 případů za poslední dva týdny v přepočtu na 100.000 obyvatel, podobnou hodnotu měl ve středu. Podíl hospitalizovaných, u kterých se nákaza zjistila až v nemocnici, nepatrně klesl na 45,68 procenta. Nad 45 procenty má ukazatel maximální bodové hodnocení, od jeho lednového zavedení se na nižší body nedostal.

  Negativní, nebo pozitivní? U desetiny testovaných může být chyba

Index PES od poloviny ledna odpovídá čtvrtému stupni opatření proti šíření nákazy. V zemi ale nadále platí nejpřísnější pátý stupeň, změna se kvůli naplněnosti nemocnic nechystá. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předminulý týden řekl, že index PES už nemá pro určování opatření význam.

V Česku kvůli epidemii koronaviru platí do neděle nouzový stav. Další prodloužení ve čtvrtek Sněmovna vládě zamítla. Vláda se dnes bude zabývat dalším postupem. Mohla by některá opatření proti šíření koronaviru převést pod zákon o ochraně veřejného zdraví nebo vyhlásit nový nouzový stav, což ale někteří právníci označují za obcházení ústavy.

O dalším postupu chtějí s vládou jednat hejtmani. Někteří už oznámili, že chtějí vyhlásit stav nebezpečí, který umožňuje například regulovat pohyb obyvatel nebo nařizovat pracovní povinnost. Okresy Cheb, Sokolov a Trutnov, které patří k nejpostiženějším, se dnes kvůli rychlému šíření nemoci uzavřely.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *