Štábu Navalného se hrnou dary. Letos dostal v bitcoinech 6,4 milionu korun, což je víc než za rok 2020

ct24.ceskatelevize.cz

Tým ruského opozičního představitele Alexeje Navalného obdržel letos finanční dary v kryptoměně bitcoin ve výši odpovídající zhruba 300 000 dolarů (6,4 milionu korun), informovala v pátek agentura Reuters. Za necelého půldruhého měsíce tak štábu Navalného přišlo více darů v bitcoinech než za celý rok 2020.

Navalnému se média věnují od jeho lednového návratu do Ruska z Německa, kde se zotavoval z následků srpnového pokusu o otravu.

Známý kritik Kremlu byl zatčen bezprostředně po příletu do Moskvy a minulý týden soud rozhodl o změně jeho podmíněného trestu odnětí svobody ve výši 3,5 roku na nepodmíněný. Navalnyj tvrdí, že soudní proces je politicky motivovaný.

Jeho protikremelské hnutí přijímá skrz svoji síť regionálních štábů dary v bitcoinech od roku 2016 ve snaze zabránit ruským tajným službám v monitorování příchozích plateb a v možném přerušení jejich toku. Navalného tým rovněž přijímá platby provedené bankovním převodem, přes kartu nebo skrze službu Paypal.

Hodnota bitcoinu se v roce 2020 zvýšila o více než 300 procent. Tento týden se pak nejznámější kryptoměna vyšplhala nad rekordních 48 000 dolarů (1,02 milionu Kč).

Bitcoinová peněženka kampaně podle Reuters ukazuje, že mezi 1. lednem a 11. únorem štáb obdržel 6,242 bitcoinu. Nejvíce darů, ve výši celého bitcoinu, bylo zasláno den poté, co se Navalnyj vrátil do Ruska. V předvečer demonstrace na Navalného podporu 23. ledna a těsně po ní pak štáb obdržel 0,86 bitcoinu.

„Zaznamenáváme velký příliv darů,“ potvrdil Reuters Leonid Volkov, šéf Navalného regionálních štábů. „Většina darů je od normálních lidí. Není na tom nic komplikovaného,“ doplnil.

Podle Volkova není správné bitcoinovým darům z letošního roku připisovat výši 300 000 dolarů, protože většina z nich byla poskytnuta v době, kdy měla kryptoměna výrazně nižší hodnotu, než jakou má nyní.

  Zemřel herec Chadwick Boseman, známý z filmu Black Panther

Od roku 2016 se v Navalného bitcoinové peněžence protočilo 658 bitcoinů. Jak ale zdůrazňuje Volkov, jedná se o pohyby na účtu. Tato suma podle něj nic nehovoří o výši darů, protože štáb používal peněženku pro své vlastní transakce a převáděl dary zaslané v jiných měnách do bitcoinů. Zůstatek v peněžence štábu je nyní podle Reuters přibližně 1,45 bitcoinu.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *