Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij bude ve vazbě do středy, kdy se uskuteční soudní slyšení. S odvoláním na obhájce premiérky svržené vojenským převratem z 1. února o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Úřady původně tvrdily, že její vazba skončí v pondělí. V největším městě Rangúnu proti puči znovu demonstrovaly stovky lidí, v ulicích hlídkují obrněné vozy.
„Přišli jsme sem, abychom předložili plnou moc a promluvili si s okresním soudcem. Podle něj bude vazba do 17. (února), a ne do dneška,“ řekl novinářům advokát Kchin Maun Zo s tím, že soudní stání se bude odehrávat přes video.
Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij, která je od převratu držena v metropoli Neipyijtu v domácím vězení, čelí obvinění z porušení dovozního zákona, do země podle policie nelegálně dovezla šest vysílaček.
V uplynulých devíti dnech se protestů proti pučistům a za propuštění Su Ťij zúčastnily dohromady stovky tisíc lidí, jedná se o největší demonstrace za více než deset let. Na několika místech země propukly v minulých dnech stávky a další projevy občanské neposlušnosti. Před elektrárnou ve městě Myisťina na severu země bezpečnostní složky v neděli střílely, aby rozehnaly dav shromážděných lidí.
Ve velkých městech byly proti demonstrantům i dnes nasazeny armádní obrněné vozy. V Rangúnu mezi nimi protestovaly stovky studentů, uvedla agentura AFP. Přes noc v celé Barmě nefungoval internet, ráno však již byl obnoven.
Vojenský převrat v Barmě, který armáda zdůvodnila podvody při listopadových volbách, se setkal s odsouzením ze strany západních zemí. Spojené státy na převrat reagovaly oznámením o uvalení sankcí na organizátory puče a na subjekty, které na ně mají vazby. K zavedení sankcí vyzval Radu bezpečnosti také Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva.
Zdroj: https://www.irozhlas.cz