Od pondělí budou na některých místech povinné respirátory, obchody neotevřou

V pondělí ministerstvo zdravotnictví nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou ústenek v obchodech, veřejné dopravě a na dalších veřejných místech, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vláda navíc od pondělí nepovolí provoz všech obchodů, podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) není pandemická situace dobrá. Příští týden ale chce téma znovu otevřít. Informoval o tom na Twitteru.

„Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme. V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky,“ napsal Havlíček.

Kabinet v pátek podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) o otevření obchodů ani nehlasoval. Hamáček kvůli rostoucímu počtu potvrzených případů koronaviru jakékoliv uvolňování neschvaloval. I premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že za současné situace nepovažuje rušení současných opatření za dobrý nápad.

Havlíček navrhoval zrušení zákazu maloobchodního prodeje od pondělí za přísnějšího režimu. Personál obchodů měl mít povinnost nosit respirátory třídy FFP2, v platnosti by zůstala i další opatření jako limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování rozestupů či řízení front.

„S ohledem na to, že od pondělní dohody s kraji a dalšími aktéry odborné i politické obce, se pandemický stav zhoršil, jsme uvolnění zbytku maloobchodů zatím odložili,“ napsal Havlíček. Doplnil, že riziko šíření koronaviru v těchto provozovnách je podle aktuálních výzkumů minimální a mobilita by se zvýšila jen o pět procent. Respektuje, že situace v nemocnicích není dobrá a je třeba být obezřetný, uvedl dále.

Obchodníci se na otevření připravovali. Asociace nákupních center uvedla, že zvýšení pohybu lidí po otevření všech prodejen bude zanedbatelné, v řádu několika procent.

  FN Brno začala očkovat proti covidu, první byl Blatný

Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy páteční rozhodnutí o neotevření není překvapivé. „Byl jsem mnohem víc překvapen tím, že ministr Havlíček vůbec přišel s touhle iniciativou v době zhoršující se situace,“ řekl ČT s tím, že obchody na předčasné otevírání netlačily. „My jsme samozřejmě začali pracovat na tom, aby kdyby se to stalo, tak aby obchody byly připravené, aby byly pořád tak bezpečným místem jako doteď. Ale bohužel to vlastně znamenalo pro řadu obchodníků spoustu zbytečně vynaložených peněz,“ dodal.

Kvalitnější ochrana bude povinná v místech s vyšší koncentrací lidí

V pondělí ministerstvo zdravotnictví nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických ústenek v místech, kde je větší koncentrace lidí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) půjde o obchody, veřejnou dopravu a další místa, která budou v mimořádném opatření vypsána. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

„Za dostatečnou ochranu nebude možné považovat různé svépomocně vyrobené tkaniny,“ řekl ministr. Lidem doporučil, aby dali přednost respirátorům nejméně třídy KN95 nebo FFP2. Důvodem je podle něj horší epidemická situace se šířením britské mutace.

Hlavní hygienička už dříve upřesnila metodické pokyny pro udělování karantén, které také nošení šátku, šály nebo podomácky vyrobené roušky za dostatečnou ochranu nepovažují.

zdroj:

ČT24, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *