Soud potvrdil Navalnému trest vězení, jeho délku mírně snížil

indianexpress.com

Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání ruského opozičního představitele Alexeje Navalného a potvrdil mu trest vězení za porušení pravidel podmínečného trestu. Dobu odnětí svobody mu nicméně zkrátil o šest týdnů na zhruba 2,5 roku. Informovaly o tom světové tiskové agentury.

Navalnyj byl v prosinci 2014 podmínečně odsouzen k vězení v délce 3,5 roku za údajnou zpronevěru prostředků ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Začátkem letošního února soud změnil trest na nepodmíněný, neboť Navalnyj se podle soudkyně vyhýbal kontrolám. Do výkonu trestu mu ovšem započítal deset měsíců již dříve strávených v domácím vězení. Odvolací soud dnes změnu trestu na nepodmíněný potvrdil, připsal ale odsouzenému k dobru dalšího půldruhého měsíce dřívějšího domácího vězení.

Navalnyj byl zadržen 17. ledna bezprostředně po návratu z Německa, kde se léčil z loňské otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Otravu Navalnyj připisuje prezidentu Vladimiru Putinovi a ruské tajné službě FSB. Kreml všechna obvinění odmítá a zpochybňuje i to, zda Navalnyj byl vůbec otráven.

Proti věznění Navalného se na mnoha místech Ruska konaly demonstrace, při nichž policie podle agentury AP pozatýkala na 11.000 lidí. Západ věznění Putinova odpůrce i tvrdý zásah proti demonstrantům odsuzuje a zvažuje další sankce proti Rusku.

„Trest snížili o 1,5 měsíce. Skvělé,“ řekl Navalnyj ironicky v soudní síni po ohlášení verdiktu.

Po poledni má nejvýraznější tvář ruské opozice předstoupit před jiný moskevský soud, u kterého čelí obžalobě z pomluvy 94leté válečného veterána, jenž loni v propagačním videu před celostátním referendem podporoval změny v ústavě. Očekává se Navalného závěrečné vystoupení a rozsudek.

Autor: ČTK

  Irán vypne kamery Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com