Slovensko bude očkovat vakcínou Sputnik V. Matoviče kvůli tomu kritizuje opozice i koaliční partneři

Slovenští politici kritizují premiéra Igora Matoviče za jeho přístup k ruské vakcíně Sputnik V. Na košické letiště v pondělí dorazilo prvních 200 tisíc dávek a u příletu byl osobně i právě premiér Matovič. Ruskou očkovací látku proti covidu-19 objednal i přes nesouhlas koaličních partnerů. Sputnik V navíc stále není schválený evropskou lékovou agenturou.

Ruská vakcína Sputnik V dorazila na Slovensko v pondělí v podvečer. Její první část dovezl vojenský speciál, který přistál v Košicích. Přivezl prvních 200 tisíc dávek, což byla podle premiéra Matoviče únorová zásilka.

Premiér zároveň dodal, že pro Slovensko objednal celkem dva miliony dávek. „V průběhu následujících dvou měsíců nám podle smlouvy přijde milion vakcín, to znamená pro půl milionu lidí. A potom následně v květnu a červnu další milion vakcín pro dalšího půl milionu lidí. Věřím, že ruská strana dodrží termíny,“ citoval Radiožurnál slovenského premiéra.
Matovič zdůraznil, že očkování na Slovensku bude i dál postavené především na vakcínách, které země objednala prostřednictvím Evropské unie. Ruskou látku chce mít k dispozici pro ty, kdo o ni mají zájem. Proces očkování podle Matoviče může být díky Sputniku rychlejší a to až o 40 procent.

Premiéra Matoviče za objednávku kritizovali ostatní politici, včetně koaličních partnerů. Vadí jim mimo jiné to, že Matovič látku objednal tajně proti vůli vládních partnerů.

Koaliční stranu SaS podle jejího vyjádření šokoval způsob, jak vakcína na Slovensko dorazila. Ministr zahraničí Ivan Korčok na twitteru

kritizoval především to, že u příletu byl Matovič osobně.

Dodal, že ani Matovič ani nikdo jiný z politiků osobně nepřebíral ani americkou, německou ani britsko-švédskou vakcínu, aby při tom děkovali vládám těchto zemí, jako to udělal Matovič v případě ruské vakcíny. A stejně tak nikdo neděkoval Evropské unii, která už dříve dodané další vakcíny pro Slovensko zajistila.

  Železniční viadukt na jihu Londýna zachvátil požár

Korčok a taky další koaliční partner – strana Za lidi – kritizovali i to, že výrobce Sputniku V svou látku ještě ani nezaregistroval u Evropské lékové agentury. Vicepremiérka za nejmenší koaliční stranu Veronika Remišová kvůli tomu objednávku Sputniku V ve vládě dokonce zablokovala.

Očkování Sputnikem V může ale povolit výjimka slovenského ministerstva zdravotnictví, pokud mu to doporučí slovenský ústav na kontrolu léčiv. Ten teď látku začal zkoumat a jeho rozbor se očekává během několika dalších dní.

Stejná situace je i v Maďarsku, které ze zemí Evropské unie Sputnik V začalo používat jako první. O dodávky ruské vakcíny se zasazuje i český prezident Miloš Zeman. Jak uvedl pro CNN Prima News, dodání Sputniku V Zemanovi slíbil prezident Vladimir Putin.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *