Hejtmani mohou nařídit pracovní povinnosti lékařům a lékařským pracovníkům, rozhodla vláda

brnodaily.com

Vláda schválila pracovní povinnost lékařům a lékařským pracovníkům. Hejtmani a pražský primátor je budou moci povolat na pomoc pacientům s covidem-19. „Nemocnice se nyní stanou obrazně řečeno velkými JIP. Nestane se, že by někdo, kdo potřebuje jinou intenzivní nebo neodkladnou péči – mrtvice či infarkt – nebyl ošetřen. Co však lze odložit, bude odloženo,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„Situace v nemocnicích je kritická. Rozhodli jsme o uložení pracovní povinnosti lékařům a lékařským pracovníkům. Umožníme to od půlnoci hejtmanům a pražskému primátorovi,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Týká se podle něj všech zdravotnických zařízení, která se nyní o péči na covid nepodílí.

„Tito pracovníci budou povoláváni do covidových nemocnic či do lázeňských zařízení, které se budou starat o lehké pacienty na takzvané doléčení,“ vysvětlil Blatný.

Povinnost se nevztahuje na registrující lékaře, tedy ty v „prvním kontaktu“. „Ti budou jediní, kteří se budou starat o pacienty, kteří nebudou na covidových lůžkách. Jde o gynekologii a porodnictví, všeobecné lékaře a všeobecné dětské lékaře,“ vyjmenoval ministr.

Zmínil, že zvažoval i o povolání mediků Nakonec k tomu vzhledem k jejich studijním povinnostem nepřikročil. Poděkoval ale všem studentům, kteří se do péče o pacienty s koronavirem zapojili dobrovolně.

Blatný také uvedl, že je domluveno odesílání pacientů do Německa a dalších zemí. „Žádání bude centrální a převoz bude možný do 48 hodin od požádání. Rovněž se jedná o pomoci ze Švýcarska – zhruba 20 lůžek o případné pacienty na JIP. V současné době pacienty pryč neposíláme, tato možnost je nastavena a je na domluvě v rámci centrálního dispečinku,“ řekl.
V českých nemocnicích je s covidem-19 přes 8100 lidí, což je dosud nejvíc. Úterní čísla ukazují 8162 hospitalizovaných, pondělní po revizi dokonce 8234. Dosavadní rekord byl 8155 covidových pacientů ze začátku listopadu. Dál přibývá i těžkých případů, maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů. Je to o sto víc než v neděli a o šest víc než v pondělí. V úterý v Česku přibylo 16.642

  Kriminalita v Česku loni klesla o téměř 17 procent

případů covidu. Odborníci podle Hamáčka předpokládají, že ve středu by mohl počet nově diagnostikovaných atakovat 20 000.

Pardubický kraj už v úterý oznámil, že nemá v nemocnicích další lůžka, dnes hlásí stejnou situaci několik nemocnic ve Středočeském kraji.

Stát už v dřívějších fázích epidemie covidu povolal dvakrát na pomoc vyhlášením pracovní povinnosti studenty medicíny a ošetřovatelství. Blatný jejich znovupovolání zmínil jako jednu z možností, které ministerstvo zdravotnictví zvažuje pro případ dalšího zhoršování epidemie koronaviru a nárůstu zátěže nemocnic, v polovině února. Vedle toho ministr jmenoval zapojení specializovaných nemocnic, které se dosud na léčbě pacientů s covidem-19 nepodílely, pracovní povinnost zdravotníků z ambulantního sektoru nebo zřizování takzvaných pracovišť neodkladné pomoci, která se využívají při hromadných neštěstích.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *