Mynář nedostal prověrku i kvůli pochybnostem při rekonstrukci hotelu v Osvětimanech

Mezi důvody, proč hradní kancléř Vratislav Mynář nezískal prověrku Národního bezpečnostního úřadu, byly podle Seznam Zprávy pochybnosti provázející rekonstrukci penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Podle serveru to vyplývá ze žaloby, kterou sám kancléř proti neudělení prověrky podal, nakonec ji ale stáhl. Mynář čelí kvůli dostavbě penzionu obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. On sám vinu odmítá.

Národní bezpečnostní úřad podle serveru Seznam Zprávy při rozhodování o bezpečnostní prověrce pro Mynáře dospěl k podezření, že přestavba bývalé zemědělské budovy v Osvětimanech byla od počátku Mynářovým projektem, ačkoliv dotaci 13 milionů korun získal od ministerstva školství spolek Chřibák na výstavbu ubytovny pro sportovce.

Poté, co byla dotace vyčerpána, si rozestavěnou ubytovnu pronajala Mynářova firma Clever Management, která ji dokončila do podoby penzionu Malovaný. Získala na to dotaci z evropských fondů, přestože celá akce už jednu dotaci dostala.

Díky zapojení formálních příjemců dotací určených na nekomerční účely došlo podle Národního bezpečnostní úřadu k podstatnému zhodnocení Mynářova majetku, uvádí server. Úřad podle něj dospěl k tomuto závěru mimo jiné proto, že penzion stojí na Mynářově pozemku.

Navíc Mynář podle Národního bezpečnostního úřadu minimálně do srpna 2015 vlastnil dispoziční práva k bankovním účtům spolku Chřibák a půjčil mu peníze, uvádí Seznam Zprávy.

Dotační podvod?

Mynářův advokát Lukáš Trojan ale odmítá tvrzení, že Mynář od počátku plánoval do projektu veřejně vstoupit po získání státní dotace a získat v něm majetkový podíl.

Počátkem letošního roku policie obvinila Mynáře kvůli dostavbě penzionu v Osvětimanech z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Kancléř trvá na tom, že se žádného trestného činu nedopustil, a podal na postup státního zastupitelství stížnost.

  Zeman je pro další dodávky zbraní na Ukrajinu i pro výcvik vojáků

Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky působí Mynář od roku 2013. Ve své funkci je terčem kritiky zejména kvůli tomu, že dodnes nezískal bezpečnostní prověrku. Národní bezpečnostní úřad o ni kancléř zažádal po nástupu na Hrad, v září 2015 ovšem oznámil, že prověrku na stupeň přísně tajné nezískal. O její získání už ani neusiluje. Zdůvodňuje to tím, že mu zákon neukládá, aby ji měl.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com