V Praze se dnes rozloučí se spisovatelkou a scenáristkou Hermínou Frankovou

V malé obřadní síni pražského krematoria Strašnice se dnes koná poslední rozloučení se spisovatelkou a scenáristkou Hermínou Frankovou. Autorka námětu k oblíbenému filmu Dívka na koštěti zemřela 7. června ve věku 95 let. Pražská rodačka Franková vystudovala farmacii na brněnské Masarykově univerzitě. Od roku 1961 se živila jako spisovatelka.

Frankové vyšla řada knih pro dospělé, například Děti platí polovic?, Ženy pod helmou či Blázni a Pythagoras. Pro velký čtenářský úspěch se román dočkal pokračování Blázni mají propustky. Některé knihy Frankové vyšly v 60. letech v Německu a ve Švýcarsku.

V roce 1968 napsala krátkou povídku pro děti Čarodějnička na koštěti, podle níž o rok později vytvořila námět k pohádkové filmové komedii Dívka na koštěti. Snímek o mladé čarodějnici Saxaně s Petrou Černockou v hlavní roli natočil režisér Václav Vorlíček podle scénáře Miloše Macourka a Václava Vorlíčka. Premiéru měl v září 1972. Na pozdějším filmovém zpracování po roce 2000 se nepodílela. Namísto toho vydala v roce 2006 vlastní volné originální knižní pokračování Dívky na koštěti, dětskou detektivku Čarodějnice bez koštěte.

.V roce 1968 Franková protestovala proti sovětské okupaci a vystoupila z komunistické strany, kam vstoupila v roce 1945 jako studentka gymnázia. Následně byla zařazena mezi autory, kteří nesměli publikovat. Kvůli zákazu pracovala ve svém původním oboru v lékárně, a také vydala několik knih pod cizími jmény.

Od začátku 80. let se Franková snažila vracet k psaní pod vlastním jménem. Vrátila se k čarodějnickému tématu a napsala scénář k sérii fantasy komedií Ohnivé ženy. Později se podílela například na scénáři projektu Kinolabyrint na výstavu v japonské Ósace. Hold milovaným jižním Čechám vzdala kupříkladu v knihách Kluk od vody či Jupí, jdeme do světa.

ČTK

  Prymula byl večer na zápase Slavie v Evropské lize. Odpoledne volal po lockdownu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com