V úterý bylo skoro 14.000 nakažených, hospitalizovaných je 9000

V nemocnicích bylo po tomto víkendu 9401 pacientů s nemocí covid-19, z toho 2045 mělo těžký průběh nemoci. Oba údaje jsou dosud nejvyšší za víc než rok trvání epidemie koronaviru v Česku. V úterý se snížil počet hospitalizací na 9006, ve vážném stavu bylo podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví 2016 pacientů. Kvůli enormní zátěži nemoci vláda nehodlá v příštích týdnech výrazně rozvolnit protiepidemická opatření.

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstává těsně pod hodnotou jedna. K dnešku se zvýšilo z 0,94 na 0,97. Pokud číslo stoupne nad hodnotu jedna, epidemie zrychluje.

V úterý přibylo dalších 13.934 případů nemoci covid-19, zhruba o 1400 méně než ve stejný den předchozího týdne. Od prvních potvrzených případů na začátku loňského března se koronavirem prokazatelně nakazilo víc než 1,4 milionu obyvatel, přes 1,2 milionu z nich se vyléčilo.

S covidem v Česku dosud zemřelo 23.902 lidí, v poslední době umírá skoro každý den přes 200 nakažených. Letos už s koronavirem zemřelo víc lidí než loni – za minulý rok udávají statistiky 11.940 zemřelých, od začátku tohoto roku je úmrtí zatím 11.962.

Nejvíce se epidemie v posledních dnech šíří na Jablonecku, Jindřichohradecku a Mladoboleslavsku, kde za poslední týden přibylo víc než tisíc nových případů na 100.000 obyvatel.

Laboratoře provedly v úterý přes 155.000 testů na přítomnost nemoci covid-19, z toho zhruba 120.000 z nich byly antigenní, které jsou méně citlivé než PCR testy. V mezitýdenním srovnání bylo testů o 21.000 méně. Pozitivních bylo skoro 37 procent ze všech vzorků, skoro stejně jako před týdnem, předchozí dva dny byl tento podíl pod 30 procenty. Takzvaný klouzavý průměr za sedm dní se pohybuje kolem 33 procent.

  Rakušan, policejní šéf a ukrajinský diplomat se vyjádří k předcházení násilí

Index epidemického rizika PES zůstává čtvrtý den na 71 bodech, což odpovídá čtvrtému z pěti stupňů pohotovosti. Oproti předchozímu dni o zhruba tři setiny stouplo reprodukční číslo, mírně se zlepšily ostatní tři ukazatele pro výpočet skóre – tedy průměrný počet nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Původně se indexem měla řídit opatření proti šíření nákazy, ale nyní už jeho hodnota není relevantní. Hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic. Uvolnit restrikce bude podle nedávných vyjádření ministrů možné, až počet hospitalizovaných klesne zhruba na tři tisíce, tedy třetinu současného stavu. Zlepšit epidemickou situaci by mělo kromě restrikcí hlavně pokračující očkování.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com