Protirežimní protest v Barmě pokračuje, demonstranti mění taktiku

zpravy.aktualne.cz

V Barmě pokračují protesty proti únorovému vojenskému puči. Policie proti demonstrantům používá gumové projektily, jeden člověk dnes při nepokojích zemřel. Odpůrci vojenské junty změnili taktiku, těsně před příchodem bezpečnostních sil se rychle rozptýlí a sejdou se později na jiném místě, popisuje agentura Reuters.

K demonstracím se přidaly stávky lékařů, učitelů nebo pracovníků na železnici. Demonstrací se ale účastní stále méně lidí, obávají se násilí ze strany vojáků. Od převratu 1. února už při střetech s pořádkovými silami zemřelo na 240 lidí, stovky jsou po zatčení pohřešovány, píše AFP. Ve druhém největším městě Mandalaj platí stanné právo, v ulicích jsou barikády a část z pěti milionů obyvatel se bojí vycházet do ulic.

V Mandalaji dnes zastánci demokratického režimu svržené barmské političky Do Aun Schan Su Ťij pochodovali městem s transparenty zobrazujícími páva, symbol politické strany Su Ťij. Jinde lidé pálili kopie ústavy sepsané v roce 2008 během předchozího vojenského režimu, která dala armádě bezprecedentní moc, píše AFP.

Thajská média informovala, že armáda poslala 700 pytlů rýže barmským jednotkám, které působí poblíž hranice s Thajskem. Vedení thajské armády rozhodně odmítlo, že by podporovala barmské vojsko a všechny potraviny, které putují do Barmy, jsou podle thajské armády předmětem standardního mezinárodního obchodu, uvádí Reuters. Ten je však od převratu velmi výrazně omezen.

Barmský vojenský převrat odsoudilo mnoho západních zemí i mezinárodních organizací, Thajsko by si podporou barmské armády zajistilo mezinárodní odsouzení a obtíže, píší agentury.

Armáda v Barmě 1. února svrhla demokraticky zvolenou vládu v čele s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách, v nichž jasně zvítězila Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij.

  Kontrolní orgán Facebooku podpořil zablokování Trumpa, případ ale neuzavřel

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..