Hamáček: Všechny smlouvy k nákupu ochranných pomůcek jsou v registru smluv. Nemáme co skrývat

irozhlas.cz

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se ohradil proti tomu, že by jím vedený resort chtěl skrývat smlouvy k nákupům ochranných pomůcek v době nouzového stavu. Na twitteru v neděli uvedl, že všechny smlouvy vnitra jsou zveřejněny v registru smluv a v Národním elektronickém nástroji (NEN) pro veřejné zakázky.

Premiér Andrej Babiš (ANO) kritizoval vládní poslance za to, že v pátek nepodpořili usnesení opozice, že by smlouvy o nákupech v nouzovém stavu měly být zveřejněny.

„K páteční diskusi o zveřejňování smluv – všechny smlouvy ministerstva vnitra na nákupy ochranných prostředků v nouzovém stavu jsou dávno zveřejněny v registru smluv a v NEN, na webu ministerstva je přehledná tabulka. Opravdu nemáme co skrývat,“ řekl Hamáček.

Babiš v sobotu uvedl, že s rozhodnutím poslanců nesouhlasí. „Všechny smlouvy, které jsme uzavřeli a které uzavřeli naši ministři, musí být samozřejmě zveřejněné,“ napsal na twitteru premiér.

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli v diskusním pořadu televize CNN Prima News Partie řekl, že se pátečního hlasování sice nezúčastnil, všechny smlouvy ale podle něj musí být ze zákona zveřejněny v registru smluv. S tím souhlasil i místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by zveřejnění zjednodušilo kontrolu nákupů.

Připomněla závěr Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), podle kterého státní nákupy ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu na začátku epidemie nemoci covid-19 provázel chaos a nedostatečná kontrola úřadů. Důsledkem pak byly značné rozdíly v ceně i kvalitě.

Ministerstva zdravotnictví a vnitra se hájila tím, že spolupracovala a že nákupy bylo potřeba hlavně provést rychle. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura dodal, že je potřeba, aby byly nákupy transparentní.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

  Ministr Vojtěch nemá být velvyslancem ve Finsku, řekl Lipavský Deníku N

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..