Ministr Kulhánek dal velvyslanci Ruska ultimátum. Požaduje návrat Čechů na ambasádu v Moskvě

Ruská federace má čas do čtvrtečních 12.00, aby umožnila návrat všech vyhoštěných diplomatů zpět na velvyslanectví v Moskvě. „Pokud se naši diplomaté nebudou moci vrátit do Moskvy, ve čtvrtek odpoledne rozhodnu o snížení počtu pracovníků na ambasádě ruské federace tak, aby odpovídal současnému stavu na českém velvyslanectví v Moskvě,“ uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) na brífinku po setkání s velvyslancem Alexandrem Zmejevským.

Podle Kulhánka vyhoštění 18 ruských zpravodajců neohrozí fungování ruské ambasády v Praze, naproti tomu ruská reakce paralyzovala českou ambasádu v Moskvě.

O česko-ruských vztazích Kulhánek řekl, že ho jejich vývoj vůbec netěší, avšak česká reakce byla reakcí suverénní země. Pokud se čeští diplomaté nebudou moci vrátit do Moskvy, budou z Česka vyhoštěni další pracovníci ruské ambasády.

„Na tomto postupu je shoda mezi prezidentem, předsedou vlády a ministrem zahraničí,“ dodal Kulhánek.

Reakce Kremlu přišla takřka vzápětí. „Právě dnes (ve středu, pozn. red.) prezident Putin ve svém poselství hovořil o tom, že mluvit s námi formou požadavků nemá perspektivu,“ citoval TASS mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

Mluvčí ruské diplomacie Zacharovová podle agentury TASS prohlásila, že ultimativní tón ve vztahu k Rusku je nepřípustný, píše ČTK. Zacharovová dodala, že Moskva navrhuje Praze, aby si svoje požadavky nechala pro diskuse v NATO. Uvedla přitom, že rozhovor s českým velvyslancem v Moskvě bude pokračovat 22. dubna.

Češi osmnáct, Rusové dvacet

Praha k vyhoštění 18 Rusů, kteří podle tuzemských úřadů pracovali pro tajné služby, přistoupila v návaznosti na zjištění bezpečnostních složek, že za explozemi v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 jsou zřejmě dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU. Při výbuchu zemřeli dva lidé.

Moskva na to zareagovala vyhoštěním dvacítky Čechů.

Podle informací Radiožurnálu měla ruská ambasáda před pondělním vyhoštěním části pracovníků zhruba 120 zaměstnanců, z toho 43 diplomatů. Aktuálně je v Praze přes 20 ruských diplomatů, zatímco v Moskvě zbývá pět českých.

  Zeman: Budu volit hnutí ANO. Koalice jsou podvod, sestavením vlády pověřím šéfa nejúspěšnější strany

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *