Babiš navrhl státům Evropské unie, aby kvůli Vrběticím vyhostily alespoň jednoho ruského diplomata

irozhlas.cz

Kauza výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na podzim 2014 přišla na řadu i na vrcholné schůzce státníků Evropské unie. Na summitu v portugalském městě Porto o zapojení ruské rozvědky do explozí ve Vrběticích informoval premiéry a prezidenty z ostatních států Evropské unie předseda české vlády Andrej Babiš (ANO). Vyzval také ostatní země Evropské unie, aby v rámci solidarity vyhostily alespoň jednoho ruského diplomata.

S některými premiéry členských zemí Evropské unie už premiér Andrej Babiš (ANO) mluvil po odhalení ruských agentů jakožto strůjců výbuchu ve Vrběticích po telefonu. Nyní měl příležitost říct všem o tomto zjištění osobně na neformální večeři.

„Členské státy se potýkají s agresí Ruska, ne vždy se žádá o solidaritu, takže jsme se domluvili, že to budeme řešit nějak systémově,“ řekl po jednání v Portu premiér Andrej Babiš (ANO).

Téma Ruska bude jedním z hlavních bodů na unijním summitu 25. května v Bruselu,kde se bude mluvit detailně o tom, jak se k Rusku a jeho aktivitám v členských zemí Evropské unie a na hranicích Ukrajiny postavit. Podle zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Nováka, který je na summitu přítomen, zatím nejsou žádné aktuální ohlasy na zapojení ruské rozvědky do aktu státního terorismu na území České republiky.

Reakce ostatních zemí podle něj možná není tak velká, protože od výbuchů ve Vrběticích a odhalení jejich příčin uplynula již několik let. Pokud se dohodne nějaký společný postup na summitu v Bruselu na konci května, bude se zřejmě jednat o symbolické vyhoštění ruských diplomatů v nízkých počtech.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, už vyjádřily Česku solidaritu a vyhostily ruské diplomaty.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

 

  Verdikt k vraždě Kuciaka: Soud Kočnera osvobodil, zaplatí 5000 eur za ozbrojování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *