Zaměstnanci státu si loni polepšili v průměru o 2686 korun, vic než jinde

poradci-sobe.cz

 Výdaje na platy zaměstnanců státu loni meziročně vzrostly o víc než desetinu. V absolutním čísle vzrostly proti předcovidovému roku 2019 o 23 miliard na 232,5 miliardy korun. Průměrný hrubý plat zaměstnance státu se zvýšil meziročně o 2686 korun na 39.747 měsíčně. V regionálním školství překročil průměrný plat 37.000 korun, státní zástupci a odvozené profese pobírali měsíčně přes 129.000 korun. Celkový počet zaměstnanců státu vzrostl o 14.632 takzvaně přepočtených míst na 463.648 lidí. Stojí to ve státním závěrečném účtu, který vláda předložila poslancům.

Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu z letošního března vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda v celé ČR za celý loňský rok na 35.611 korun. Zatímco v celé ekonomice vzrostla reálná mzda meziročně o 1,2 procenta, na úřadech se zvýšily reálné platy o 3,9 procenta. Podle vlády je však nutné přihlédnout k opatřením přijatým kvůli pandemii covidu. V nominálním vyjádření rostla mzda v celé ekonomice o 4,4 procenta, ve vládou regulované sféře to bylo o 7,2 procenta.

Vyšší platovou úroveň státních zaměstnanců vláda vysvětluje například tím, že mezi nimi pracuje vyšší podíl lidí s vysokoškolským vzděláním, delší praxí a míra fluktuace je nižší. V posledních letech hraje podle vlády roli i podpora regionálního školství. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) již dříve řekla, že chce v rámci konsolidace veřejných financí šetřit také na platech zaměstnanců státu.

V regionálním školství loni přibylo téměř 15.000 zaměstnanců. Naproti tomu na úřadech a ministerstvech ubylo zhruba 400 lidí. Na ministerstvu zdravotnictví přibylo od loňského července 167 míst v souvislosti se spuštěním takzvané Chytré karantény 2.0.

Za zvýšením objemu peněz na platy státních zaměstnanců stálo hlavně rozhodnutí vlády zvýšit tarifní plat na každé rozpočtované místo o 1500 korun a navýšení peněz na platy učitelů. Vliv pandemie se pak v ukazateli průměrného platu ve vládou regulované sféře v roce 2020 nikterak negativně neprojevil, naopak některá přijatá opatření měla za následek jeho růst, uvádí vláda. Výdaje na platy ústavních činitelů loni vzrostly o 536 milionů na 5,8 miliardy korun.

  Dolar oslabuje; investoři sázejí na Bidena a riskantní aktiva

Průměrný plat zaměstnanců kanceláře Poslanecké sněmovny loni vzrostl na 52.781 Kč, u zaměstnanců senátní kanceláře vzrostl o víc než 12 procent na 52.617 Kč.. Zaměstnanci Úřadu vlády pobírali v průměru 55.647 Kč. Na ministerstvu zahraničních věcí vzrostl průměrný plat na 44.996 Kč, zaměstnanci ministerstva obrany pobírali v průměru 40.304 korun.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *