Biden: Vznik dvou států na Blízkém východě je jediné řešení

Jedinou odpovědí na konflikt mezi Izraelem a Palestinou je vytvoření dvou samostatných států. Uvedl to dnes americký prezident Joe Biden. Podle něj v regionu nebude mír, dokud okolní státy zcela neuznají právo Izraele na svou existenci. Americký prezident vyzval k ukončení střetů mezi komunitami v Jeruzalémě, uvedla agentura AFP.

“Dvoustátní řešení (konfliktu) stále potřebujeme, neboť to jediné řešení,” uvedl Biden. Prohlásil také, že Spojené státy a Demokratická strana stále podporují Izrael.

“Izraelcům jsem sdělil, že považuji za velice důležité, aby v Jeruzalémě ukončili střety mezi komunitami, které vedou extrémisté z obou stran,” dodal americký prezident. V pátek se u mešity Al-Aksá znovu střetli izraelští policisté s Palestinci, kteří hlásí dvacet zraněných.

Biden také oznámil, že chystá balík mezinárodní pomoci na rekonstrukci Pásma Gazy, které poničily izraelské nálety. Pomoc chce uspořádat tak, aby ji hnutí Hamás nemohlo využít k obnově svého vojenského arzenálu.

Šéf americké diplomacie odcestuje v příštích dnech na Blízký východ. Dnes jednal po telefonu s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem o tom, jak zaručit trvání příměří.

Slova amerického prezidenta přichází zhruba den poté, co začalo platit příměří, které ukončilo jedenáctidenní boje mezi Izraelem a palestinským Hamásem. Podle agentury AFP nebylo příměří dnes v noci porušeno. Boje od 10. května nepřežilo 244 lidí, z nichž 232 jsou Palestinci; na izraelské straně je mrtvých devět Izraelců a tři zahraniční dělníci. Izrael tvrdí, že zničil klíčovou infrastrukturu Hamásu a oslabila jeho bojovou kapacitu. Úspěch v bojích hlásí i Hamás.

Autor: ČTK

  Británie začala očkovat vakcínou od firmy AstraZeneca

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *