Seznam Zprávy: Česká ambasáda v Moskvě už propustila většinu ruských zaměstnanců

seznamzpravy.cz

České velvyslanectví v Moskvě propustilo k minulému pátku většinu Rusů, které zaměstnávalo. Celkem výpověď do konce května obdrží 79 místních lidí. Serveru Seznam Zprávy to sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. Důvodem je diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem, která vedla ke snížení počtu pracovníků na české ambasádě i ruských pracovníků, které Češi v Moskvě zaměstnávali. Ochromený je tím především Český dům v ruské metropoli, od příštího úterý se v něm zavře restaurace i hotelový provoz.

Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem vypukla zhruba v polovině dubna. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko v odvetném kroku prohlásilo nežádoucími osobami 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Rusko zároveň označilo český postup za nepřátelský akt. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“, počty tak budou stejné.

„K 21. 5. 2021 obdrželo výpověď 71 místních sil na Velvyslanectví ČR v Moskvě, v Českém domě a v Českém centru Moskva. Do konce května 2021 se očekává, že výpověď obdrží celkem 79 místních sil, tj. ještě zbývajících osm,“ sdělila serveru mluvčí. Zopakovala, že počet místních sil, které může velvyslanectví od června zaměstnávat, je stanoven ruskou vládou na 19.

Agentura TASS 23. dubna s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí uvedla, že k 31. květnu se na ruském velvyslanectví v Praze a na české ambasádě v Moskvě sníží počet pracovníků tak, že na každém zastupitelském úřadě zůstane po sedmi diplomatech, 25 administrativně technických pracovnících a 19 zaměstnancích najatých na místě. Rusové přitom v Česku měli ještě po vyhoštění prvních 18 Rusů 27 diplomatů a 67 ostatních pracovníků, píše server.

  Při požáru v domově důchodců v Krupce zemřel jeden člověk

Do vypršení lhůty, kdy Praha a Moskva mají srovnat počty svých lidí na ambasádách, zbývá necelý týden. „Pro obě strany platí květnový termín a k odkladu opatření v mezidobí nedošlo,“ uvedla Davidová. Pražské letiště v Ruzyni už registruje tři speciální lety z a do Ruska koncem května, zjistil server.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *