Slovenská vláda souhlasila s používáním ruské vakcíny Sputnik V

Slovenská vláda souhlasila se zahájením očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti nemoci covid-19. První zásilku očkovací látky, kterou dosud neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ani k ní vzhledem k nedostatku potřebných informací nevydal stanovisko slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv, země dostala již v březnu. Kabinet o používání Sputniku V nerozhodl jednomyslně.

Vláda premiéra Eduarda Hegera podle zveřejněného usnesení uložila ministrovi zdravotnictví Vladimírovi Lengvarskému, aby do 7. června umožnil očkování zmíněnou vakcínou do počtu 200.000 dávek, které země už dovezla. Lengvarský už v úterý řekl, že používání Sputniku V povolí, pokud pro bude většina členů kabinetu.

Vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík před novináři odhadl, že pětimilionové Slovensko s ohledem na zájem lidí využije všechny již dovezené dávky Sputniku V. Zájemce o Sputnik V dostane dvě dávky.

Kupní smlouva umožňuje Slovensku odebrat až dva miliony dávek Sputniku V. Bratislava se ale dříve dostala do sporu s Moskvou kvůli způsobu testování vakcíny. Slovensko následně požádalo o testování Maďarsko, které tuto očkovací látku začalo používat už letos v únoru jako první členská země EU.

Okolnosti samotného dovozu Sputniku V přispěly k prohloubení slovenské vládní krize, která vyústila v demisi tehdejšího premiéra Igora Matoviče. Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a nynější ministr financí Matovič nákup Sputniku V podporoval a ještě jako ministerský předseda se zúčastnil i jeho dovozu na letiště v Košicích.

Nejmenší vládní strana Za lidi zahájení očkování Sputnikem V při hlasování členů kabinetu nepodpořila. Její šéfka a vicepremiérka Veronika Remišová se před novináři vyslovila pro používání pouze registrovaných vakcín. Strana Za lidi už dříve v tomto roce zablokovala schválení vládního usnesení o nákupu Sputniku V, navzdory tomu první zásilku ruské vakcíny letouny slovenské armády dovezly na Slovensko.

  Krize je příležitostí pro nový, udržitelný model ekonomiky, říkají experti z V4

Alespoň první dávku některé z vakcín proti covidu-19 dostalo na Slovensku dosud zhruba 30 procent obyvatel. Země v současnosti používá hlavně vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Očkování nových zájemců vakcínou od společnosti AstraZeneca úřady dříve pozastavily hlavně kvůli nedostatečným dodávkám této očkovací látky.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *