Volby ukážou, jak cynický je český volič, říká sociolog Přibáň. V unii teď podle něj ‚hrajeme třetí housle‘

irozhlas.cz

Tématem předvolební kampaně bude covid-19 a všechny jeho důsledky, které svět na příští léta zásadně ovlivní, myslí si sociolog a profesor právní filozofie na univerzitě ve velšském Cardiffu Jiří Přibáň. Pokles důvěry Čechů v současnou vládu považuje za logický. Jde o pochopitelnou reakci na to, že země, která první vlnu zvládla skoro nejlépe v Evropě, napodruhé propadla. „Počet mrtvých je děsivý a tu odpovědnost z vlády nikdo nesundá,“ říká.

Pandemie onemocnění způsobeného koronavirem SARS-CoV-2 podle Přibáně proměnila pohled nejen na vzdělání a vzdělávání, ale i naši zkušenost s cestováním a hranicemi.

„Zjistili jsme, co česká společnost dokáže zvládnout sama a na co potřebuje pomoc ostatních zemí. Vlastně se ukázalo, jak důležité je, že je Česká republika součástí většího celku Evropské unie.“

Sociolog z University of Cardiff přitom upozorňuje, že tímto výrokem nesnižuje ani nebagatelizuje dílčí neúspěchy, které se objevily například s prvním obdobím shánění vakcín.

Vedle účtování s představiteli řízení státu v době krize budou ale nadcházející volby hledat odpověď na otázku, kam povedou další české kroky, míní Přibáň.

„Hnutí ANO působí na české politické scéně deset let a za tu dobu se posunulo z antikorupčně-liberálního hnutí k hnutí jednoznačně autoritářskému a populistickému,“ soudí.

„Volby nebudou o tom, jestli vyhraje ANO, Piráti a STAN nebo koalice Spolu, ale o tom, kam bude česká společnost směřovat a jestli se posune spíš k autoritářsko-populistickému modelu, který známe z Polska a Maďarska, nebo jestli naopak zvítězí subjekty, jež pevně ukotví Českou republiku tam, kam chtěla dlouhá léta patřit – do evropských struktur,“ podotýká.

V tuto chvíli v Evropské unii hrajeme třetí housle, tvrdí host Veroniky Sedláčkové. Je to ale dáno nejvíc tím, že Česká republika hrát důležitější roli nechce, myslí si.

Babišův střet zájmů

V kauze střetu zájmů premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, na který opakovaně ukázala Evropská komise, je zásadní, jak celou věc vnímá společnost.

  Nemocniční zdravotníci dostanou odměny v květnu, slíbil Blatný

„Mnohem důležitější než samotná rezoluce je, jak to vnímají voliči. Jestli to nevnímají jako problém, pak by se asi mělo vysvětlit, že když někdo dosáhne na dotace, které nakonec nejdou z evropského rozpočtu, tak ty peníze musí odněkud jít. Z něčích kapes,“ říká sociolog.

Přibáň nechce problém premiérova střetu zájmů umenšovat, upozorňuje ale, že podobné problémy řeší i jiné země. Coby příklad uvádí bývalého předsedu italské vlády Silvia Berlusconiho.

„Je otázka, jestli český volič není tak cynický, že je mu to jedno. Možná ale budou volby odpovědí i na ni,“ uzavírá.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..