Epidemie opět zpomalila, hospitalizovaných je nejméně od srpna

sever.rozhlas.cz

Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem. Pacientů nemocnic s covidem-19 bylo ke čtvrtku 107, tedy nejméně od začátku loňského srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Navzdory poklesu počtu nově nakažených ale stoupl podíl pozitivních testů. Oproti minulému týdnu totiž ve čtvrtek stejně jako v předchozích dnech výrazně ubylo testovaných.

Počet testovaných se ve čtvrtek ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne snížil skoro o pětinu. Důvodem byl pokles počtu antigenních testů z více než 160.000 za předešlý čtvrtek na zhruba 123.000. PCR testů naopak přibylo přibližně 5000 na celkových 26.000.

Kvůli úbytku testovaných tak i navzdory poklesu počtu nových případů covidu-19 stoupl u nejpočetnější kategorie prováděných testů – preventivních a plošných – podíl pozitivních z 0,03 procenta za předchozí čtvrtek na 0,04 procenta. Také u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl zvýšil z 0,84 procenta na 0,94 procenta. Pouze u epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl klesl z 0,37 procenta na 0,22 procenta.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel, dnes stagnovalo. Stejně jako ve čtvrtek činilo devět případů. Tímto číslem se vláda řídí při určování protiepidemických opatření.

Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo zhruba 1,67 milionu případů covidu-19. Za celou dobu epidemie zemřelo 30.275 lidí s covidem-19. Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17.000. I denní počty úmrtí se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních týdnech jsou v řádu jednotek. Za pondělí dokonce ministerstvo uvádí, že nezemřel žádný člověk s covidem-19, což byl první den bez úmrtí nakaženého koronavirem od začátku loňského září.

  Šťastné covidové. Češi o Vánocích vynechají mše, omezí návštěvy i nákupy

Postupně se snižují rovněž počty pacientů s covidem-19 v nemocnicích. Ke čtvrtku jich byla zhruba stovka, z toho 14 lidí bylo ve vážném stavu. Přitom ještě zhruba před měsícem bylo hospitalizovaných přes tisícovku a ve vážném stavu byly asi dvě stovky pacientů.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..