Babiš: Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci

seznamzpravy.cz

Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým, který prosazuje národní zájmy. Ve videozdravici k zahájení dnešní konference ekonomických diplomatů v Černínském paláci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) se během koronavirové pandemie ukázalo, že Česká republika má firmy, které vynikají v perspektivních oborech, jako jsou zdravotnictví, digitální technologie či nanotechnologie.

Babiš ocenil intenzivní spolupráci mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu a obchodu, jež se podle něj zlepšila i díky ministrům Kulhánkovi a Karlu Havlíčkovi (za ANO). Příkladem je podle něj květnové otevření kanceláře státní agentury Czech Trade v budově generálního konzulátu v Sao Paulu.

Koronavirová pandemie postavila ekonomiky před mnohé výzvy. Negativní dopad měla na zahraniční obchod a investice. Vývoz podle premiéra loni klesl o 4,4 procenta, počet investičních projektů v ČR za loňský rok pak představoval 31 procent průměru z let 2018 a 2019.

Pandemie podle Babiše přinesla i nárůst protekcionismu a posílila roli státu v ekonomice. Jde o novou výzvu, v níž musí ekonomická diplomacie pomoci, míní. České firmy mají podle něj ve světě dobré renomé, zároveň ale slýchává přání zahraničních partnerů, aby se ještě více tuzemských společností angažovalo a investovalo v zahraničí. ČR má ambici stát se zemí nápadů, nových technologií a investicí, řekl Babiš. Prioritou ekonomické diplomacie podle něj musí být například zapojení českých firem v zahraničních projektech v oblasti energetiky.

Podpora českým firmám a podnikatelům je důležitější než kdy dříve, firmy potřebují pomoc, aby nepřišly o trhy, na kterých se již prosadily a dlouhodobě udržely, řekl Kulhánek. Pandemie podle něj napáchala celosvětově obrovské škody, přinesla ale i některá pozitiva.

„Ukázalo se, že Česká republika má firmy, které vynikají v perspektivních oborech, jako je zdravotnictví, digitální technologie, nanotechnologie, a obstojí tak i v mezinárodní konkurenci,“ poznamenal ve videozdravici ministr, který se kvůli dnešnímu jednání Rady pro zahraniční věci v Lucemburku s ekonomickými diplomaty sejde až v úterý. Technologická vyspělost českých firem je podle něj klíčovým předpokladem, aby se z ČR stala znalostní ekonomika na nejvyšší úrovni. „Český inovační potenciál by neměl zůstat nevyužitý,“ dodal Kulhánek.

  V úterý bylo skoro 14.000 nakažených, hospitalizovaných je 9000

Diplomaté budou až do pátku diskutovat s představiteli vládních institucí, příspěvkových organizací a podnikateli o vzájemné spolupráci při podpoře ekonomické diplomacie. Vzhledem ke koronavirové pandemii se konference koná v tzv. hybridním formátu, část ekonomických diplomatů se jí účastní on-line.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..