Německo a Francie navrhují uspořádat summit EU s Putinem, další země váhají

Francie a Německo chtějí do závěrů čtvrtečního summitu Evropské unie prosadit plán uspořádat vrcholnou schůzku unijních lídrů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Uvedl to dnes jeden z unijních diplomatů, podle něhož je však úspěch iniciativy předložené den před summitem nejistý. Prezidenti a premiéři členských zemí EU budou ve čtvrtek probírat novou strategii vztahů s Ruskem a dosud se očekávalo, že se bude spíše obecně hovořit o tom, jak vyvážit lepší připravenost na ruské hrozby se snahou o konstruktivní spolupráci.

Lídři budou vycházet z analýzy a doporučení, jejichž vypracováním na květnovém mimořádném summitu pověřili šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. Podle jeho návrhu by EU měla systematičtěji a koordinovaněji čelit ruským hrozbám a nepřátelským akcím a připravit se na nové útoky, zároveň se však snažit o spolupráci v oblastech společného zájmu.

Společný návrh dvou největších unijních zemí podle diplomatů hovoří o konkrétních oblastech, mezi něž patří například boj s klimatickými změnami, terorismem či snaha o dohodu s Íránem. V několika odstavcích textu, který je výrazně delší než dosud navrhované závěry summitu k Rusku, se hovoří i o častějších společných kontaktech včetně jednání lídrů.

Zatímco německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron s Putinem několikrát jednali v rámci rozhovorů o řešení konfliktu na Ukrajině, summit EU-Rusko se konal naposledy v lednu 2014 před ruskou anexí Krymu.

Podle zmíněného diplomatického zdroje však řada unijních zemí nesouhlasí se současnou formulací německo-francouzského návrhu a považuje jej za příliš vstřícný vůči Moskvě, která zatím vůči požadavkům EU například v otázkách suverenity Ukrajiny či potlačování opozice neučinila žádné ústupky. „Je to trochu moc narychlo, ještě se bude vyjednávat o konečném znění návrhu,“ uvedl diplomat.

O tom, zda zmínka o setkání s Putinem z textu závěrů čtvrteční schůzky nakonec vypadne či tam zůstane, by měli rozhodovat velvyslanci členských zemí ještě krátce před začátkem unijního summitu. Na závěrech vrcholného jednání se musí lídři zemí shodnout jednomyslně.

  Soud ve Štrasburku částečně připustil žalobu Ukrajiny vůči Rusku

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..