Zeman poděkoval zasahujícím záchranářům a ocenil solidaritu lidí

irozhlas.cz

Prezident Miloš Zeman vyjádřil soustrast pozůstalým obětí ničivé bouře na jižní Moravě a poděkoval zasahujícím záchranářům. V projevu, který natočila televize CNN Prima News, také ocenil solidaritu lidí. Prezident věří, že se postižené obce vrátí i díky ní k běžnému životu.

„Chtěl bych v první řadě vyjádřit svoji hlubokou soustrast pozůstalým po obětech této živelní katastrofy. Chtěl bych popřát brzké uzdravení všem zraněným,“ řekl prezident.

Poděkoval zasahujícím hasičům, vojákům a policistům a připomněl, že dal příkaz Hradní stráži, aby její členové pomohli na Hodonínsku a Břeclavsku podle potřeb záchranářů s odstraňováním následků bouře. „Jsem rád, že s Hradní stráží jede i moje dcera (Kateřina Zemanová), aby rozdala dary z nadačního fondu,“ uvedl Zeman.

Katastrofa, jež zhatila pět lidských životů, je podle něho příležitostí k vyjádření solidarity. „A já si nesmírně vážím všech těch, kdo již dnes posílají pomoc,“ zdůraznil prezident. Jak uvedl, chce věřit, že se postižené obce vrátí díky solidaritě obyvatel k normálnímu životu podobně jako Troubky a Bochoř na Přerovsku po rozsáhlých povodních v roce 1997. „Chtěl bych vyjádřit naději, že český národ se dokáže vždy semknout a solidarizovat, když se ocitne v situaci, kdy je to zapotřebí. Děkuji všem, kdo pomáhají a ještě budou pomáhat,“ dodal prezident.

Bouřky ve čtvrtek večer a v noci na pátek zasáhly velkou část republiky. Největší škody způsobily na Břeclavsku a Hodonínsku, kde ve čtvrtek tornádo ničilo domy, auta i stromy. Kvůli extrémně silné bouřce tam zemřelo pět lidí, desítky dalších byly zraněny. Poškozena ale byla také obec Stebno, která je částí Kryr na Lounsku.

Mimořádný projev měl prezident v minulosti třeba kvůli šíření koronaviru v Česku nebo naposledy v dubnu kvůli možné účasti ruských agentů na výbuších v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

  O lyžování v Beskydech je obrovský zájem

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..