Ukončené očkovaní proti covidu mají tři miliony lidí, incidenční číslo dál 6,5

seznamzpravy.cz

V Česku mají ukončené očkování proti koronaviru tři miliony lidí, tedy zhruba 28 procent obyvatel. Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 7,890.961 dávek. V neděli zdravotníci očkovali 34.190 lidí, asi o 6500 méně než před týdnem. Laboratoře v neděli odhalily 57 nových případů koronaviru, stejně jako před týdnem. Denní přírůstky nakažených jsou tak stále nejnižší od loňského léta. Incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, zůstal v neděli na hodnotě 6,5. Počet hospitalizovaných klesl pod padesátku, na podobných úrovních byl naposledy loni v druhé půlce března. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Týdenní přírůstky nově nakažených dál klesají, podle dat ministerstva je ale patrné zpomalování tempa. Zatímco v prvním červnovém týdnu testy od pondělí do neděle potvrdily přes 2300 nakažených, v druhém to bylo necelých 1400, ve třetím více než 900 a v minulém kolem 700.

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, covid prokazatelně prodělalo téměř 1,67 milionu lidí. Zhruba 98 procent z nich se vyléčilo a 30.298 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo. V nemocnicích je nyní 49 lidí s covidem, z toho sedm ve vážném stavu.

Testy na koronavirus v neděli absolvovalo přes 35.000 lidí, přičemž většinou to byly antigenní testy. Přesnějších PCR testů bylo přes 7100. Minulou neděli laboratoře provedly zhruba o 8000 testů více. U nejčastěji prováděných testů – preventivních – je nyní podíl pozitivních na hodnotě 0,09 procenta. Kolem procenta byla v neděli pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činí podíl 0,2 procenta. Když epidemie na jaře vrcholila, byla pozitiva testů mnohonásobně vyšší.

  Šel se očkovat, test pak vyšel pozitivně. Jasné informace od státu chybí

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, stouplo o desetinu na 0,9. Dál se ale drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *