Moskva tvrdí, že si předvolala českého velvyslance, Praha to popírá

novinky.cz

Moskva dnes oznámila, že si kvůli kauze Vrbětice předvolala českého velvyslance. Podle ruských tiskových agentur o tom na briefingu informovala mluvčí ruské diplomacie. Praha tuto zprávu popřela. České velvyslanectví v Moskvě odmítlo ČTK sdělit podrobnosti. Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ČTK sdělil, že české velvyslanectví žádnou zprávu o předvolání nedostalo.

„Ověřovali jsme to, ale naše ambasáda o žádném předvolání neví,“ napsal v SMS Kulhánek.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury Interfax uvedla, že ruské ministerstvo zahraničí se chystá velvyslance Vítězslava Pivoňku seznámit se svou pozicí ohledně Vrbětic. „Svůj postoj k této zpolitizované kauze brzy vyložíme hlavě české diplomatické mise v Moskvě, která byla předvolána na Smolenské náměstí (ruské ministerstvo zahraničních věcí),“ citovala agentura Zacharovovou.

Takzvaná vrbětická kauza se týká explozí v muničním skladu ve Vrběticích, do nichž byly podle Prahy zapojeny ruské tajné služby. Tento týden v pondělí náměstek českého ministra zahraničí Martin Smolek předal ruskému velvyslanci v České republice Alexandru Zmejevskému diplomatickou nótu, která uplatňuje mezinárodněprávní odpovědnost Ruska za jeho zapojení do explozí z roku 2014 a požaduje plnou náhradu škod. Moskva reagovala oznámením, že česká žádost připomíná vyděračství.

Mluvčí ruské diplomacie podle dnešních zpráv ruských tiskových agentur na briefingu zopakovala, že česká tvrzení považuje za absurdní. „Historka s výbuchy ve Vrběticích a určitými nároky české strany (vůči Rusku) čím dál víc připomíná příběhy o dobrém vojáku Švejkovi a jeho dobrodružstvích z nestárnoucího díla (Jaroslava) Haška. Úplně stejná fantasmagorie, absurdita, která je na hranici a někdy i za ní a jde proti zdravému rozumu,“ citovala komentář Zacharovové agentura TASS.

Také mluvčí ruské prezidentské kanceláře Dmitrij Peskov dnes v rozhovoru s ruskou televizí První kanál řekl, že „celá ta věc s Českem je zdravým rozumem těžko pochopitelná“. Česko-ruský spor kvůli Vrběticím je podle něj složité komentovat a držet se přitom „vhodného jazyka“.

  Schillerová: Babiš prezidentem? Když se rozhodne, pojedu s ním karavanem

Smolek v pondělí ruskému velvyslanci rovněž sdělil, že zařazení České republiky na seznam „nikoli přátelských“ států představuje porušení mezinárodního práva, a tlumočil mu požadavek české diplomacie, aby Rusko přestalo toto označení používat. Na nově vytvořený seznam zemí, které nepovažuje za přátelské, Rusko v polovině května zařadilo pouze Česko a Spojené státy. Podle české diplomacie jde o porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích a smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci. Peskov dnes uvedl, že Rusko se nechystá seznam rozšiřovat.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době velmi napjaté. Česko v dubnu v souvislosti s tvrzením, že do výbuchů ve Vrběticích byly zapojeny ruské tajné služby, rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které identifikovalo jako zpravodajské důstojníky. Moskva český postup odmítla a reagovala vyhoštěním 20 diplomatů a zaměstnanců ambasády v ruské metropoli. Poté Česko rozhodlo o zastropování počtu diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle stavu na české ambasádě v Moskvě a de facto o vyhoštění dalších 63 pracovníků ambasády. Ti z Česka odcestovali do konce května. Moskva reagovala prohlášením, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“ a omezí počet pracovníků českého velvyslanectví najímaných v Rusku.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..