Jsem pro dohody o trestech, pozvánku na Hrad neodmítnu, plánuje nejvyšší žalobce

idnes.cz

Dohody o vině a trestu jsou podle nového nejvyššího žalobce Igora Stříže efektivním nástrojem, jak zrychlit trestní řízení. Nejvyšší státní zastupitelství je proto i pod jeho vedením bude podporovat, pokud budou uzavírány na úplném počátku trestního řízení. Stříž se také po nástupu do funkce vyjádřil, že případnou pozvánku od prezidenta Miloše Zemana by neodmítl.

„Pachatelé by si měli uvědomit, že první nabídka bude ta nejlepší. Státní zástupce by už nikdy neměl přistoupit na lepší podmínky, než je ochoten pachateli nabídnout na samém počátku trestního řízení,“ řekl ve středu Stříž.

Dohodu o vině a trestu mezi obviněným a státním zástupcem lze od loňska nově uzavřít u všech trestných činů, včetně zvlášť závažných zločinů. Z dohod uzavíraných v posledním čtvrtletí loňského roku v oblasti zvlášť závažné kriminality se jich nejvíce týkalo drogových deliktů, následovaly loupeže, zneužití pravomoci a další trestné činy. Dohodu musí schválit soud s přihlédnutím k zájmům poškozených.

Po novele lze dohodu o vině a trestu uzavřít i po zahájení hlavního líčení. „Ale dohoda o vině a trestu by měla být uzavírána na samém počátku vyšetřování, aby ušetřila čas, prostředky,“ zdůraznil Stříž. Dohody označil za pragmatický „obchod“ za dozoru nezávislého soudu, který uleví orgánům činným v trestním řízení. Obžalovaný může dostat shovívavější trest, justice si zase ušetří dlouhé dokazování.

Stejně jako předchůdce Pavel Zeman chce Stříž také podporovat peněžité tresty jako alternativu k podmíněným i nepodmíněným trestům odnětí svobody. Je však podle něj zapotřebí řešit problém s jejich nedobytností u některých skupin odsouzených.

Nejvyšší státní zastupitelství bude i pod Střížovým vedením narážet na kapacitní limity svého sídla v Jezuitské ulici v Brně. „Budova je malá, není vyhovující. Nijak zvlášť si nestěžujeme. Že by se tady nedalo pracovat, to říct nemohu. Ale v části objektu jsme jako nájemce, nemůžeme provádět větší investice ve stylu centrální klimatizace,“ popsal Stříž.

  Slovenská policie obvinila dvě osoby ve špionážní aféře spojované s Ruskem

Státní zastupitelství by podle něj uvítalo novou budovu, nedělá si však iluze, že by se na ni v blízké budoucnosti našly peníze. V minulosti se hovořilo o společném sídle žalobců a Nejvyššího soudu, teď ale nic konkrétního není „na stole“.

Pozvání na Hrad by Stříž neodmítl

Stříž chce, aby jeho úřad působil otevřeně. Je ochoten bavit se v obecné rovině o problematice státního zastupitelství a justice s kýmkoliv, kdo se pohybuje v oblasti legislativy nebo ústavního pořádku.

Výjimkou není prezident Miloš Zeman, který Střížova předchůdce Pavla Zemana přestal zvát na Pražský hrad na oslavy 28. října. Reagoval tak na to, že se nejvyšší žalobce odmítl s prezidentem sejít v době, kdy se jeho úřad zabýval kauzou Lesní správy Lány spadající pod prezidentskou kancelář.

Stříž se dialogu s prezidentem nebrání, pokud se ponese v obecné rovině. „Kdybych dostal pozvánku, obzvláště na nějakou ceremoniální událost, jistě bych neodmítl,“ řekl.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..