Zemědělská společnost Úsovsko bývalého ministra zemědělství Jiřího Milka z první vlády Andreje Babiše vydělala za loňský rok 192 milionů korun. Firma patří k největším zemědělským podnikům v Česku.
Společnost Úsovsko bývalého ministra zemědělství za hnutí ANO Jiřího Milka má za sebou úspěšný rok. Konsolidovaný obrat koncernu se podle aktuálně zveřejněné výroční zprávy zvýšil téměř o čtvrtinu na 2,8 miliardy korun. A zisk po zdanění vyrostl o 17 procent na 192 milionů korun.
O rok předtím v roce 2019 hospodařil zemědělský koncern Úsovsko, v němž je Milek s více než 20procentním podílem největším akcionářem, s obratem 2,25 miliardy a ziskem po zdanění 164 milionů korun.
Milek řídí firmu Úsovsko pevnou rukou od roku 2006, kdy vedení převzal od svého otce. Krátkou přestávku měl od prosince 2017 do června 2018, kdy si odskočil do čela Ministerstva zemědělství v první vládě Andreje Babiše.
Jeden z největších vlastníků půdy
Úsovsko patří k největším vlastníkům půdy v Česku. Převážně na Olomoucku vlastní přes osm tisíc hektarů. Dohromady s pronajatou půdou pak v roce 2020 obhospodařovalo 14 683 hektarů, z toho 6 126 hektarů v ekologickém zemědělství.
Pro srovnání největší zemědělec v zemi, Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, hospodaří na více než 110 tisících hektarech zemědělské půdy v Česku, což jsou téměř čtyři procenta veškeré orné půdy v Česku. Z nich však Agrofert vlastní „jen“ zhruba 15 tisíc hektarů, zbytek jsou pozemky propachtované od malých vlastníků.
Společnost Úsovsko, která sídlí v Klopině na Šumpersku, má celkem 250 akcionářů z řad malých vlastníků půdy. Jiří Milek je z nich největší. Firma se však nevěnuje jen zemědělské a živočišné výrobě. Od roku 2007 vlastní například výrobce křupek Bersi ze Šumvaldu u Uničova a také šumperskou společnost Fortex, která staví čističky odpadních vod.
Pod Úsovsko patří také čtyři bioplynové stanice a Milek masivně rozšiřuje fotovoltaické elektrárny na střechách objektů firmy. V regionu také plánuje stavbu malých větrných elektráren. Jedna z firem koncernu pak staví bytové domy v Šumperku.
Milek se také aktivně podílí na programu zavedení tetřívka do volné přírody, a to v oblasti Starého Města pod Králickým Sněžníkem, kde Úsovsko hospodaří. Tento původní druh z Jesenicka vymizel kolem roku 1980.
Milkův koncern Úsovsko se v poslední době soudil s Ministerstvem zemědělství kvůli vrácení dotací na ovocné sady ve výši pět milionů korun.
Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz