V Česku po týdnu opět přibylo více než 300 případů covidu za den

V Česku po týdnu opět přibylo více než 300 potvrzených případů koronaviru za den. Laboratoře v úterý odhalily 302 nakažených, o 14 méně než před týdnem. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, vzrostlo nepatrně na 0,96. Nezměnil se počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, sedmý den za sebou je na hodnotě 15. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Úřad dnes kvůli technickým komplikacím zveřejnil aktuální data o několik hodin později, než bývá běžné.

V nemocnicích bylo k úterý s covidem 36 hospitalizovaných, o sedm méně než v pondělí. Počet pacientů v těžkém stavu zůstává na pěti. Od začátku epidemie zemřelo s koronavirem v Česku 30.342 lidí. V uplynulých sedmi dnech bylo obětí pět, zatím poslední dva zemřelí připadají na pondělí.

Aktuální opatření proti covidu v Česku považují odborníci za dostatečná, vyplynulo podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) z dnešního jednání Ústředního krizového štábu. S ohledem na vývoj v zahraničí však zdůraznil, že je nadále namístě opatrnost.

Nejvíce se koronavirus v poslední době šíří v Praze. Za uplynulých sedm dní tam na 100.000 obyvatel připadá 41 případů. V Plzeňském kraji je takzvaná incidence 34, ve středních Čechách 21. Naopak relativně nejlepší situace je v Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji, kde bylo v posledním týdnu zhruba šest nakažených na 100.000 obyvatel.

Laboratoře v úterý provedly přibližně 77.000 testů, o 15.000 méně než před týdnem. Podíl pozitivních vzorků u preventivních testů vzrostl na 0,21 procenta. V případě diagnostických testů, které podstupují mimo jiné lidé vykazující příznaky, se zvýšil na 1,9 procenta. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činil podíl nakažených 0,78 procenta. Také v tomto případě je to proti minulému týdnu mírný nárůst.

  Armádu od dneška vede Karel Řehka, nastoupil i nový šéf Vojenské policie

Jedinou účinnou prevencí proti koronaviru je podle odborníků očkování. S vakcinací se v Česku začalo v posledním týdnu loňského roku. Od té doby zdravotníci podali téměř 9,7 milionu dávek. Ukončené očkování má 4,370.979 lidí. V úterý podstoupilo očkování 83.353 zájemců, přibližně o deset tisíc méně než před týdnem.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes při otevření očkovacího centra bez registrace v brněnském nákupním centru Olympia uvedl, že v neděli by měla být v ČR aplikována desetimiliontá dávka vakcíny proti covidu. Další očkovací centra bez registrace dnes otvírají v Ostravě, Zlíně, Luhačovicích, Uherském Hradišti a v Jaroměři. Dosud fungovala v Praze na hlavním nádraží a v obchodních centrech Chodov a Nový Smíchov.

Od loňského začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku 1,671.685 případů covidu-19. Z nákazy se dosud vyléčilo 1,638.393 lidí.

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel:

kraj Případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní
Praha 41
Plzeňský 34
Středočeský 21
Pardubický 9
Liberecký 9
Královéhradecký 8
Vysočina 7
Moravskoslezský 7
Jihočeský 7
Karlovarský 7
Jihomoravský 7
Ústecký 6
Olomoucký 6
Zlínský 6

 

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..