Schillerová jako expert na předpověď tornád. Ministryně namíchla meteorology

seznamzpravy.cz/

Ministryně financí za ANO v televizi prohlásila, že vláda řeší, jak do budoucna lépe předvídat extrémní projevy počasí. Její výroky nadzvedly odborníky.

Nevoli mezi tvůrci předpovědí počasí vyvolala slova ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Vicepremiérka se do meteorologů opřela měsíc po ničivé bouři. Podle ní je třeba se z tornáda poučit a propříště identifikovat rizika, jako to umějí ve Spojených státech. Ničivá bouře udeřila na jižní Moravě 24. června a zdevastovala části pěti obcí.

Vedení státní instituce se kritice brání. „Takové vyjádření nás mrzí dvojnásob, protože jsme výstrahy předem vydávali. Na druhou stranu chápu, že paní ministryně financí tyto informace nemůže mít a nemůže těmto věcem zcela rozumět,“ reagoval pro Seznam Zprávy ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Rozpaky neskrýval ani vedoucí meteorolog brněnského pracoviště Petr Münster, který s týmem detailně mapoval okolnosti tornáda. „Klidně se můžu vyjádřit ke státnímu rozpočtu v televizi a uvidím, jak se pak oni vyjádří ke mně. Nevím, jestli sedí ve vládě nějaký meteorolog, který má zkušenosti s předpovídáním počasí. Pokud ne, beru to jako tvrzení někoho, kdo si nezjistil potřebné informace,“ uvedl Münster.

Schillerová se opřela do tvůrců předpovědí v pondělí v České televizi. V pořadu Události, komentáře reagovala na otázku, zda mohla vláda a státní instituce s ohledem na bouři něco udělat líp. „Jsem velmi pokorný člověk, takže vím, že vždycky jde něco udělat líp. Musíme se pobavit o meteorologické situaci. Už jsme ji na vládě řešili s ministrem životního prostředí. Informoval nás o tom, jak situaci řeší ve Spojených státech. Tam jsou v těch územích schopni identifikovat rizika. Vezměte si, že vůbec nepřišlo ani nejmenší varování o tom, že tornádo přijde,“ uvedla ministryně.

  Michálek vyčetl vládě, že rozdává na dluh. Babiš: Jste ekonomický diletant

Dodala, že nebyly avizované ani extrémní deště. „V tomto bych hledala ponaučení, jak se na to připravit, protože se to může kdykoli zopakovat. Asi těžko dnes můžeme říci, že už tornádo znova nemůže přijít,“ uvažovala Schillerová.

Meteorology její slova překvapila. „Od pondělí, tedy tři dny před tornádem, jsme indikovali a vydávali výstražné informace, že budou silné bouřky s krupobitím, pak jsme je dál upřesňovali. V 18:33, hodinu před tornádem, jsme vydali poslední informaci o výskytu nebezpečného jevu. Silné bouře přicházely z Rakouska. Zpřesnili jsme i výstrahu s tím, že bouřky budou i na Břeclavsku a Hodonínsku,“ sdělil Rieder.

Podívejte se, jak vypadají místa zasažená tornádem měsíc poté:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..