Od dneška do neděle nemohou lidé žádat o občanské průkazy ani pasy

zive.cz

Od dnešního dne do neděle 1. srpna nemohou lidé žádat o vydání občanského průkazu a cestovního pasu. Důvodem je odstávka systému, která souvisí s přípravou na vydávání občanských průkazů s biometrickými údaji. V pátek a v sobotu nebude možné občanský průkaz nebo pas převzít. Povinnost zavedení biometrických údajů do občanského průkazu vychází z evropského nařízení, v Česku se nový typ průkazů začne vydávat v pondělí.

Ministerstvo vnitra naplánovalo odstávku na dny, kdy mají vydávající úřady kratší úřední hodiny. Ode dneška do neděle mohou lidé požádat pouze o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů, ten však platí pouze jeden měsíc.

Nový průkaz bude obsahovat bezkontaktní čip, na kterém budou uloženy biometrické údaje. Ztíží se možnost občanky padělat a zneužívat. Biometrické údaje budou v informačním systému evidence občanských průkazů nejdéle 90 dnů od vyrobení dokladu kvůli případné reklamaci, poté budou smazány, protože vytváření jakýchkoli databází s těmito údaji není povolené.

Pokud by biometrické údaje nebyly do občanských průkazů zavedeny, byly by průkazy použitelné pouze v Česku a nebylo by na nově vydávané doklady možné cestovat do zahraničí. Dosud platné občanky budou platit do skončení jejich platnosti, nejdéle do 3. srpna 2031. Občan s platným dokladem bez biometrických údajů s ním může cestovat po Evropské unii do konce platnosti dokladu.

Autor: ČTK

  Plány Miloše Zemana na příští rok: dohánění restů, do Číny spíše ne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *