Ceny plynu na burzách jdou nahoru. Kvůli nejisté situaci v době covidu však může být i hůř, což pocítí i domácnosti. Pokud na plynu pouze vaří, zaplatí jen drobné navíc. V případě topení cena vzroste o jednotky procent.
Účty za energii se v českých domácnostech vyšplhají do výše, které nedosáhly za poslední dekádu. Stoupají totiž velkoobchodní ceny plynu a elektřiny, což dříve či později uvidí i spotřebitelé. Do konečných cen plynu se však obchodování na burze promítne méně než u elektřiny.
„Za růstem cen plynu je hlavně dlouhá zima. Vyprázdnila plynové zásobníky, které je třeba doplnit, a tak je po plynu poptávka,“ vysvětluje okolnosti Roman Gazdík, mluvčí skupiny ČEZ, největšího českého dodavatele elektřiny a plynu. V okamžitých zásobách je tak méně plynu než v minulých letech.
S tím souvisí i vyšší spotřeba v prvních měsících roku. „V prvním čtvrtletí jsme museli dokupovat pro naše zákazníky plyn za vyšší ceny než v minulosti. Prodejní ceny jsme nijak neměnili, protože jsme tuto zátěž na naše zákazníky v současné složité době nechtěli přenášet,“ potvrdil Miroslav Vránek, mluvčí Pražské plynárenské. Dodává však, že nízké ceny nejsou za současné situace z dlouhodobého hlediska udržitelné.
Růst ceny na burzách také pohání zotavující se ekonomiky z pandemické krize, kdy v Evropě a Asii roste spotřeba plynu. „V tuto chvíli trhem stále zmítá covidová nejistota. Nikdo pořádně neví, co bude, jak se vyvinou tržní podmínky a jak se bude vyvíjet průmysl. Tato nejistota se zásadně promítá do růstu cen,“ říká ředitel společnosti Yello Česká republika Michal Kulig. Trh stále vyčkává návrat k předpandemickému stavu, s nímž souvisí i nárůst poptávky.
Za růst cen může také nižší těžba v Severním moři a omezení dovozu plynu z Ruska, protože tamní ropný koncern Gazprom odmítá posílat energii přes Ukrajinu. Podle deníku Financial Times tím také tlačí na dokončení plynovodu Nord Stream 2, který Ukrajinu obchází. Ceny suroviny na burze v Lipsku tak vyskočily nejvíc od roku 2005. Od konce června do poloviny července narostly o 45 procent.
Dalším faktorem je cena emisních povolenek, která roste kvůli tlaku Evropské unie na snižování emisí. Loni se povolenky EU obchodovaly za 25 eur za kus, letos v květnu už překonaly hranici 50 eur, tento měsíc však dosáhly dosavadního maxima 57 eur.