Situace s požáry v Řecku se výrazně zlepšila, čeští hasiči se vracejí

zpravy.aktualne.cz

Riziko šíření lesních požárů v Řecku je stále velmi vysoké, od soboty napočítali v zemi asi 50 nových ohnisek, informovala dnes agentura DPA. Situace se ale výrazně zlepšila oproti předchozím dvěma týdnům, a zemi tak opouštějí další zahraniční týmy, které řeckým kolegům v boji s ohněm pomáhaly. Na cestu domů se dnes vydali i čeští hasiči, kteří působili týden na Peloponéském poloostrově. Do České republiky by měli dorazit v úterý.

Ještě v sobotu ale český tým hasičů na Peloponésu spolupracoval s francouzskými a řeckými kolegy mimo jiné na dohašování požárů ve velmi obtížně přístupném terénu. S pomocí bezpilotního letounu tam v sobotu objevili tři nová ohniska, která se ale díky hasícím letounům posléze podařilo uhasit.

Při rozsáhlým lesních požárech v Řecku v předchozích dvou týdnech pomáhali hasiči z více než dvou desítek zemí. Dnes kromě Čechů odjel domů například i rumunský hasičský tým. Naopak Němci v Řecku zůstávají, uvedla DPA.

Podle dnešních zpráv řecké civilní obrany jsou všechny větší lesní požáry v zemi pod kontrolou. Více hasičů ale zůstává stále na severu ostrova Euboia, kde od začátku srpna plameny zničily přes 500 kilometrů čtverečních porostu.

Lesní požáry, které v předchozích dvou týdnech zasáhly zejména Peloponés a ostrov Euboia, byly nejhoršími lesními požáry v Řecku od roku 2007. Podle Evropského systému informací o lesních požárech (EFFIS) při nich od konce července bylo zničeno na 100.900 hektarů (asi 1000 kilometrů čtverečních) vegetace – to je asi dvojnásobek území Prahy. V létě 2007 zničily v Řecku požáry přes 250.000 hektarů lesa a olivových hájů a zabily na 80 lidí. Kvůli nynějším požárům zemřeli dva lidé.

Řecko trápí lesní požáry každý rok, ty letošní jsou ale výjimečné, zejména kvůli velmi vysokým teplotám. Ty v Řecku v předchozích dvou týdnech přesahovaly i 40 stupňů Celsia.

  Ukrajina obvinila Rusko z kybernetického útoku a tvrdí, že na to má důkazy

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..