V Karlových Varech začíná festival, večer ho zahájí film Zátopek

expres.cz/

V Karlových Varech dnes začne 55. ročník mezinárodního filmového festivalu. Pořadatelé ho kvůli pandemii covidu-19 posunuli z tradičního červencového termínu, loni se z téhož důvodu neuskutečnil vůbec. Přesto letos přiveze několik hvězd světové kinematografie a uvede téměř stejné množství filmů jako v běžné době. Možnost představit se jako první snímek týdenního festivalu dnes večer ve Velkém sále hotelu Thermal dostal film Davida Ondříčka Zátopek.

Ještě předtím na zahajovacím ceremoniálu převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii britský herec, držitel dvou Oscarů Michael Caine. Festivalovou cenu dostane také americký herec, režisér a spisovatel Ethan Hawke, při slavnostní zakončení převezme cenu prezidenta festivalu. Na festival v jeho závěru přijede také americký herec Johnny Depp, který se však představí především ve své roli producenta.

Cenu prezidenta festivalu pro domácí filmové tvůrce převezme na slavnostním zakončení festivalu oscarový režisér Jan Svěrák. Ve čtvrtek 26. srpna Svěrák uvede snímek Jízda, který získal na 30. ročníku festivalu v roce 1995 Křišťálový globus pro nejlepší film.

Odložený 55. ročník festivalu se v mnoha ohledech musí přizpůsobit koronavirové situaci. Mírně menší bude počet filmů, ve vnitřních prostorách budou povinné roušky a do kin se dostanou jen lidé s páskou, která dokládá bezinfekčnost. Musí si ji opatřit každý účastník festivalu a budou dvě odlišné – jedna bude platit po celou dobu festivalu a získá ji ten, kdo je očkovaný nebo prodělal covid-19, druhá bude časově omezená po dobu platnosti negativního testu na nemoc. Součástí festivalu budou testovací místa i očkovací centrum.

Když zhruba v červenci organizační tým rozhodoval, zda a v jaké podobě festival v Karlových Varech bude, nebylo ještě jasné, jestli bude možné využít plné kapacity promítacích sálů. Podle uměleckého ředitele festivalu Karla Ocha se tak raději snížil počet snímků zhruba o 25, aby bylo víc projekcí a filmy mohli vidět i diváci, kdyby byla kapacita sálů omezená. To nyní už není třeba.

  Věk odchodu do důchodu se bude muset prodlužovat, řekl Pavel

Festival v rámci dvou soutěžních sekcí – Hlavní soutěže a Soutěže Na východ od Západu a nesoutěžního programu Zvláštní uvedení představí 32 premiér. Obě soutěžní sekce se letos vedle hraných snímků otevírají i filmům dokumentárním.

První projekce začínají už dnes ráno, vstupenky se začaly prodávat ve čtvrtek dopoledne a první filmoví fanoušci stáli ve frontě už od středy. Letos je třeba pořídit si ke vstupenkám ještě pásku na ruku, která je dokladem o bezinfekčnosti každého návštěvníka a umožní vstup na festivalové akce. Vstup na všechny projekce je možný jen se zakrytím dýchacích cest.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com