Rusové zadrželi pět krymskotatarských aktivistů

Zástupci ruských bezpečnostních složek zadrželi v pátek a dnes pět krymskotatarských aktivistů a u jednoho z nich doma provedli razii, uvedlo dnes ukrajinské ministerstvo zahraničí. Mezi zadrženými je Nariman Dželjal, místopředseda medžlisu, neoficiálního parlamentu krymských Tatarů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na twitteru napsal, že „okupanti Krymu znovu pronásledují krymské Tatary“. „Všichni zadržení musí být propuštěni,“ vyzval.

Rusko Krymský poloostrov Ukrajině zabralo v roce 2014. Agentura Reuters připomíná, že anexi odsoudila většina světa. Zatímco etničtí Rusové, který tvoří většinu z 2,3 milionu obyvatel Krymu, ji uvítali, krymští Tataři ji odmítli. Dříve představovali asi 15 procent obyvatel poloostrova, od roku 2014 jich ale z něho odhadem 30.000 odešlo. Někteří z těch, kteří zůstali, zažili represe ze strany ruských úřadů, které zakázaly krymskotatarský parlament a některé jejich náboženské skupiny. Asi 80 krymských Tatarů bylo z různých důvodů odsouzeno a podle Amnesty International se 15 aktivistů pohřešuje.

Na Ukrajině se minulý týden konal mezinárodní summit nazvaný Krymská platforma, jehož cílem bylo podle Reuters vystupňovat tlak na Rusko kvůli anexi poloostrova. Osud krymských Tatarů byl jedním z hlavních bodů jednání.

Ministerstvo zahraničí v Kyjevě tvrdí, že nynější zadržení aktivistů je „odplatou za jejich účast na summitu“. Jde podle ukrajinské diplomacie „o poslední ze série represí ze strany Ruska, jejichž cílem je zastrašit zástupce krymských Tatarů a vypudit je z dočasně okupovaného poloostrova“.

  Virus zachrání bělochy, napsal slovinský portál blízký premiérovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *