NATO se podle Putinova spojence podílí na organizaci ostřelování Ruska

Severoatlantická aliance se v podstatě stala stranou ukrajinského konfliktu a aktivně se podílí na ukrajinském ostřelování ruského území, prohlásil šéf ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, který je považován za vlivného spojence prezidenta Vladimira Putina. V dnes zveřejněném rozhovoru s ruským portálem Argumenty i fakty zároveň 75letou historii NATO označil za krvavou; aliance je podle jeho slov dlouholetým zdrojem nebezpečí, krizí a konfliktů.

„Severoatlantická aliance se de facto stala stranou ukrajinského konfliktu, aktivně se podílí na organizaci ostřelování ruských území neonacisty,“ prohlásil Patrušev. Uvedl také, že na půdě NATO se přijímají rozhodnutí o dodávkách zbraní s čím dál lepšími technickými možnostmi nebo s delším dosahem a že instruktoři aliance v několika zemích cvičí „žoldnéře a diverzanty“ za účelem jejich účasti v protiruských operacích.

Západ a Severoatlantická aliance považují ruskou invazi na Ukrajinu za nevyprovokovanou a stojí na straně Ukrajiny. Kyjev podporují finančně i dodávkami humanitární a vojenské pomoci. Západní představitelé nicméně zdůrazňují, že Ukrajinu v používání dodaných zbraní na cíle na území Ruska nepodporují.

Tajemník ruské bezpečnostní rady také obvinil NATO a USA, že usilují o „zachování Ukrajiny nebo alespoň její části coby protiruského území“, jehož jediným smyslem bude plnit zájmy obranného bloku.

„V této souvislosti jsou cíle ohledně demilitarizace Ukrajiny stále aktuální,“ prohlásil Patrušev. Svoji invazi na Ukrajinu, zahájenou v únoru 2022, Rusko dlouhodobě zdůvodňuje potřebou sousední zemi „demilitarizovat a denacifikovat“. Ruská invaze už připravila o život tisíce ukrajinských civilistů a patrně ještě vyšší počet ukrajinských vojáků a vyhnala z domovů miliony lidí.

ČTK

  Rusové se mstí. Uštědřili Česku diplomatickou facku. Ale slabší, než se čekalo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com