Lukašenko odvolal zástupce náčelníka generálního štábu a stěžoval si na spojence

euronews.com

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko odvolal zástupce náčelníka běloruského generálního štábu Aljaksandra Škirenku, oznámila místní média s odvoláním na příslušný výnos hlavy státu. O důvodu odvolání se nezmínila. Lukašenko v projevu před vojáky tvrdil, že Bělorusko nikdy dříve nečelilo takovému ohrožení národní bezpečnosti jako nyní, kdy Západ rozpoutal proti zemi hybridní válku, a stěžoval si na „vyčkávací postoj“ spojenců z řad bývalých sovětských republik.

Generálmajor Škirenka stál v generálním štábu v čele organizační a mobilizační správy a měl na starosti i povolávání branců k povinné vojenské službě. Do generálské hodnosti jej Lukašenko jmenoval v roce 2017.

Bělorusko jako nejbližší spojenec Moskvy se přímo nezapojilo do ruské války proti Ukrajině, ale poskytlo k agresi své základny, a tak je pokládáno za účastníka války. Západ na Minsk kvůli tomu uvalil další sankce.

Lukašenko při dnešním přijetí absolventů vojenských vysokých škol a nejvyšších důstojníků podle opozičního listu Naša Niva tvrdil, že konflikt na Ukrajině zavinil Západ v čele s USA rozvracením systému globální bezpečnosti a že „novodobí křižáci z NATO“ plánovali zaútočit na Rusko přes Ukrajinu a Bělorusko, o čemž v pondělí podrobně hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Kyjev a Západ označují ruskou invazi z 24. února za ničím nevyprovokovanou agresi proti sousední zemi.

„Nynější události představují rozhodné kroky k multipolárnímu světovému řádu, k ukončení americké hegemonie, kvůli jejímuž zachování se zvětšují uskupení vojsk, podporuje se neonacistická ideologie a otevřeně fašistické režimy okolo zemí pokládaných za nežádoucí. Taková politika Západu bohužel přibližuje svět k propasti velké války, ve které už nebude vítězů,“ prohlásil Lukašenko.

Postěžoval si, že proti Bělorusku rozpoutal Západ rozsáhlou hybridní válku útočného charakteru. V této souvislosti Lukašenko kritizoval spojence z vojenského paktu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) a postsovětského Společenství nezávislých států (SNS), že zaujali vyčkávací postoj.

  Politico: EU tlačí na Irák, aby zastavil lety s migranty do Běloruska

„Masivní nátlak vedl bohužel k tomu, že někteří naši spojenci z ODKB a SNS zaujímají – jemně řečeno – vyčkávací postoj. Ale politika Běloruska tím nebyla otřesena, udržujeme dialog se státy, které si váží našeho názoru a našich zájmů,“ řekl Lukašenko a dodal, že nikdy dříve v dějinách nečelilo Bělorusko tak bezprecedentní úrovni ohrožení národní bezpečnosti.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com