Desetitisíce Francouzů opět protestovaly proti covidovým pasům

epochtimes.cz/

Po celé Francii osmý víkend v řadě desetitisíce lidí protestovaly proti takzvaným covidovým pasům, kterými jejich držitelé prokazují, že se nechali očkovat, prodělali covid-19 nebo mají negativní koronavirový test. V zemi bylo podle agentury DPA svoláno na 200 protestních pochodů; odpůrci pasů tvrdí, že tento doklad omezuje jejich svobodu a dělí občany na dvě kategorie.

Londýnské letiště Heathrow se omluvilo cestujícím za několikahodinové fronty, odpovědnost za ně ale přeneslo na pohraniční stráž. Britské ministerstvo vnitra fronty vysvětlilo kontrolou koronavirových opatření i četnými návraty rodin s dětmi z dovolených.

V jihofrancouzském Montpellier vyšlo do ulic podle odhadů prefektury nejméně 6000 lidí, v Avignonu kolem 4000 demonstrantů. V Paříži se dav pokusil vtrhnout do obchodního centra Forum des Halles, informovala televize BFM TV. Policie ale dostala situaci pod kontrolu a demonstranti se rozptýlili.

Podle francouzského ministerstva vnitra se dohromady dnešních protestů zúčastnilo 170.000 lidí po celé zemi. V předchozích měsících dostali organizátoři demonstrací proti covidovým pasům do ulic opakovaně přes 200.000 osob.

Ve Francii, která má asi 67 milionů obyvatel, jsou plně očkovány již asi dvě třetiny lidí a téměř tři čtvrtiny dostaly alespoň jednu dávku proticovidové vakcíny. Zároveň klesá počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 a snižuje se i sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených na 100.000 obyvatel. Situace ale zůstává napjatá na francouzských zámořských územích.

Francie dnes ohlásila 13.336 nových případů koronavirové nákazy a dalších 83 úmrtí pacientů s covidem-19. Počet lidí hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče klesl za den o 36 na 2223.

Cestovatelé, kteří v pátek strávili nepříjemné chvíle čekáním na letišti v Heathrow se uchýlili k sociálním sítím, aby vyjádřili svoji frustraci z nekonečných front a z nedostatečného větrání. Někteří tvrdí, že lidé při čekání i kolabovali.

  „Ruský Verdun“: Putin bezmyšlenkovitě zabíjí tisíce Rusů v Bakhmutu ve snaze získat alespoň nějaké vítězství na pozadí katastrofálních porážek na Ukrajině

„Čekací doby se mohou prodloužit, protože zajišťujeme, aby všichni cestující dodržovali zdravotní opatření (…) Velmi dlouhé čekací doby zaznamenané včera (v pátek) večer na letišti Heathrow jsou však nepřijatelné,“ reagovalo britské ministerstvo vnitra.

Za předchozí den Británie registruje 37.578 nových případů koronaviru a 120 úmrtí.

V Itálii nově koronavirové testy prokázaly 6157 pozitivních nálezů a dalších 56 infikovaných lidí zemřelo. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče stoupl na 569 z pátečních 556.

Zdroj: https://eurozpravy.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..