Nůž si na Novém Zélandu nekoupíte. Řetězec po útoku zastavil prodej

idnes.cz

Novozélandský řetězec Countdown stáhl z regálů svých supermarketů nože a nůžky. Krok je reakcí na útok islamistického extremisty, který v jedné z poboček v pátek pobodal zákazníky. Při útoku bylo zraněno dohromady sedm lidí a stav tří z nich je kritický. Policie útočníka po činu zastřelila. Premiérka Jacinda Ardernová v sobotu slíbila zpřísnění protiteroristických zákonů.

„Slibuji, že hned jak znovu zasedne parlament, práci dokončíme – to znamená práci na co nejrychlejším schválení zákona, ne později než do konce měsíce,“ uvedla Ardernová s odkazem na protiteroristickou normu, která mimo jiné kriminalizuje i přípravu a plánování činu.

Ardernová zároveň dodala, že nelze předpokládat, že by přísnější zákon v tomto případě útoku zamezil. „Jednalo se o vysoce motivovaného jedince, který jako záminku k útoku využil návštěvu supermarketu. Jde o velmi výraznou souhru okolností,“ uvedla premiérka.

„Minulou noc jsme přijali rozhodnutí odstranit všechny nože a nůžky z našich regálů a zvažujeme, zda bychom je měli dále prodávat,“ řekla Kiri Hannifinová, generální manažerka pro bezpečnost společnosti Countdown.

„Chceme, aby se veškerý náš personál cítil bezpečně, když přijde do práce, zvláště po včerejších (pátečních) událostech,“ uvedla Hannifinová v prohlášení pro média. Podle místních médií stahují nože z běžného prodeje i další maloobchodní řetězce.

Podle Ardernové se útočník inspiroval takzvaným Islámským státem (IS) a byl pod neustálým policejním dohledem. Policie muže sledovala i v době, kdy šel do supermarketu na předměstí Aucklandu New Lynn. Původně se policisté domnívali, že si jde jen nakoupit, ale on sáhl po vystaveném noži a začal bodat lidi.

Do minuty ho policie zastřelila. Stihl však pobodat pět lidí, další dva lidé utrpěli zranění při potyčce. Tři z nich jsou nyní v kritické kondici v nemocnici, další tři jsou stabilizovaní nebo mimo ohrožení života. Sedmý zraněný se zotavuje doma. Nejmladší obětí je devětadvacetiletá žena, nejstarší sedmasedmdesátiletý muž.

  Ukrajinská armáda je silnější než dřív, stále ji však trápí sovětská mentalita, hodnotí analytik Samus

Premiérka Ardernová řekla, že byl útočník pod dohledem od roku 2016 kvůli podpoře násilné ideologie. Na Nový Zéland přicestoval v roce 2011 se studentským vízem a bez podezření, že by měl extremistické názory. Tamilský muslim se jako uprchlík ucházel o azyl, který mu byl udělen v roce 2013.

Ardernová uvedla, že kvůli soudnímu příkazu nemůže vysvětlit, proč útočníka úřady nedeportovaly poté, co se u něj projevily sympatie s extremismem, ani zveřejnit jeho jméno. I kdyby to však možné bylo, ani v takovém případě by jeho jméno neuvedla.

„Žádný terorista, ať už živý nebo mrtvý, si nezaslouží, aby se jeho jméno sdílelo,“ dodala premiérka. Novozélandské úřady nicméně později potvrdily, že útočníkem byl dvaatřicetiletý Srílančan Ahamed Aathil Mohamed Samsudín.

Jeho bratr v sobotu médiím sdělil, že útočníkova rodina posílá lásku a podporu všem zraněným. Samsudín podle něj trpěl psychickými problémy a chtěl zapůsobit na své přátele na Facebooku.

„Položil nám telefon, když jsme mu řekli, aby na všechny ty věci, kterými je posedlý, zapomněl. Když mu došlo, že udělal chybu, volal nám zpátky. … Aathil udělal další chybu a nám je samozřejmě velmi líto, že se ho nepodařilo zachránit,“ uvedl útočníkův bratr.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..